A nejen tady. Druhou hlavní lokalitou protestů budou silnice v trojúhelníku mezi Hradcem Králové, Novým Městem nad Metují a Rychnovem nad Kněžnou.
Nejmasivnější protesty by se ale měly soustředit právě na hlavní silnici ze Svitav do Moravské Třebové. Tamní farmáře hodlají svou účastí podpořit i jejich kolegové z jiných částí východních Čech. Na místě bude až 100 kusů zemědělské techniky, která bude řidiče blokovat pomalou jízdou.

„Přestože dopravní hlídky budou na místě, žádáme řidiče o trpělivost nebo pokud je to jen trochu možné, aby zvolili na cestu jinou dobu,“ vzkázali policisté.
Zhruba čtyřicet zemědělských strojů se bude ve stejný čas pohybovat po silnicích mezi Bohuslavicemi, Rohenicemi, Slavětínem, Městcem, Nahořany, Novým Městem nad Metují a Dobruškou. „Mezi Policí nad Metují a Broumovem pak budou farmáři rozdávat informační letáky,“ dodal koordinátor zemědělců Josef Lukášek.

Otázkou je skutečný ohlas protestů. Ty, které se uskutečnily na konci dubna s centrálním mítinkem u Chlumce nad Cidlinou, nakonec měly nejméně o polovinu menší účast, než farmáři očekávali.

Zemědělci vyrukovali s třemi hlavními požadavky: stanovení minimální výkupní ceny mléka, uzákonění korektních pravidel chování obchodních řetězců a vytvoření koncepce českého zemědělství. Chovatelé si stěžují na likvidační výkupní ceny mléka, které se dostaly pod šest korun za litr. Výrobní náklady přitom podle nich činí 8,50 koruny. Od ztrát je zachraňují jen státní dotace. Na Chrudimsku už kvůli tomu měly být stavy skotu snižovány.