I když to vypadá, že kácení stoletých stromů podél řeky Orlice nebude tak razantní, jak ještě loni Povodí Labe hlásalo, pěstební probírce se stejně listnáče nevyhnou.

Spory mezi jednoznačnými odpůrci řezání a státním podnikem se táhnou měsíce. Ještě letos v únoru to vypadalo, že k zemi půjde 156 stromů. O měsíc později už Povodí Labe ze svých požadavků výrazně slevilo a z první etapy, při které se měly pily zakousnout do 39 kmenů, deset stromů vyjmulo. Laskavější přístup slibuje i při následujících dvou etapách kácení. O 156 stromů tedy prý v žádném případě nepůjde. Kolik jich ale nakonec padne, jisté také není.

Tak či tak iniciativa Nechceme holé břehy, která během loňského a předloňského roku pořádala několik protestních akcí proti kácení, neponechává nic náhodě. Do ulic vyráží ve středu večer demonstrovat znovu. „Ačkoli v nedávné době došlo k celkem pozitivnímu posunu a plány na bezhlavé kácení hradeckých alejí okolo Orlice se značně zredukovaly, chceme touto demonstrací ukázat, že stále celou věc sledujeme a stále považujeme za problém nesmyslné kácení starých stromů, ke kterému ostatně v minulém měsíci došlo i v Hradci Králové," tvrdí jeden z iniciátorů akce Tomáš Zemek.

Demonstrace? Ve středu v šest

Poklidná demonstrace je naplánovaná na tuto středu od 18 hodin. Sraz je v parčíku za Starou nemocnicí v Nezvalově ulici. „Odtud půjdeme průvodem alejí směrem k Orlickému mostu a pak dorazíme před Povodí Labe," popisuje trasu pochodu Tomáš Zemek.

Iniciativa Nechceme holé břehy už dříve avizovala, že pokud to bude nutné, protestovat se bude častěji. „Naším cílem je zapojit co nejvíce lidí, vyzvat je, aby na demonstraci přišli. Jinak se to totiž nepohne. Věřím tomu, že se alej u Orlice zachránit dá. Musíme být ale aktivní a něco pro to udělat. I kdybychom měli protestovat před povodím každý týden třeba jen v pěti lidech, tak tam protestovat budeme," sdělil Deníku před časem Denis Patlejch, který už dříve organizoval několik demonstrací za záchranu stromů.

Povodí Labe kácení některých dřevin považuje za nutné: „Zástupci Povodí Labe se snaží vysvětlovat důvody vedoucí k uvedeným opatřením a na webových stránkách uveřejňují všechny dokumenty a materiály tak, aby odborná i laická veřejnost měla k dispozici všechny podklady," vysvětlila mluvčí společnosti Jana Burianová.

Spor o stromy u Orlice trvá od října 2013
„Válka" trvá od října roku 2013. Tehdy se na téměř tři sta stromech podél řeky Orlice (jedná se o úsek mezi silničním okruhem a železným mostem Klapákem a dál po levém břehu kolem jezu Mlejnek až téměř k Malšově Lhotě) objevily oranžové tečky. Ty znamenaly jediné: bude se kácet… Následovala petice, kterou podepsalo přes 11 tisíc lidí a řada protestů. Povodí Labe proto ustoupilo, kácení odložilo a vzkázalo, že vše přezkoumá. Nový plán představil státní podnik letos: v první etapě v listopadu 2015 až březnu 2016 padne 39 stromů, další rok 73 dřevin a ve třetí etapě je návrh na pořezání 44 stromů. I tyto počty nakonec povodí kvůli protestům přehodnotilo a slibuje, že pokácených stromů bude mnohem méně…