Výsledky voleb se v menších sídlech očekávají v průběhu sobotního odpoledne nebo podvečera, v Hradci Králové až kolem 22. hodiny.

Jako první obce na Hradecku měly spočítané výsledky komunálních voleb Barchov, Pšánky a Světí. Ostatně, v těchto vesnicích nebylo co řešit. Kandidovalo zde vždy tolik lidí, kolik je členů zastupitelstva.

První den voleb překvapil malou účastí voličů, kterých v Hradci Králové k urnám přišlo v průměru kolem 25 procent. V některých místech to však bylo i kolem 30 procent. Jelikož v sobotu chodí k volbám méně lidí, je pravděpodobné, že účast bude pravděpodobně nižší než při posledních volbách do obecních zastupitelstev před čtyřmi lety. V roce 2006 byla volební účast v okrese 46,82 a přímo v krajském městě 41,11 procenta.

Lidí chodí výrazně méně

„Lidí zatím chodí výrazně méně než například při květnových volbách do Poslanecké sněmovny. Když to porovnám, tak účast je zatím ani ne poloviční. Na jaře jsme měli po pátku něco přes 50 procent voličů, teď budeme rádi, když tolik bude za oba dny,“ řekla v pátek večer zapisovatelka jedné z hradeckých volebních komisí Pavla Holzbeierleinová.

Podobně hovoří také zástupci dalších námi oslovených komisí. „V květnu, když jsme ve 14 hodin otevírali, tak za dveřmi už stálo asi deset lidí. Dnes jsem otevřela dveře a akorát přicházela jedna paní. Je to slabé,“ uvedla zapisovatelka volební komise číslo 22 v krajském městě Ivana Černá.

„Byl jsem v komisi i při parlamentních volbách a dnes chodí lidí rozhodně méně. Snad to bude lepší, až začnou chodit z práce,“ řekl hodinu a půl po zahájení voleb zapisovatel hradecké komise číslo 28 Ladislav Tluka.

Bezpečnostní složky se nezapotily

Členové volebních komisí byli překvapeni tím, že se lidé ani přes poměrně složitý systém hlasování neptají, jak upravit volební lístky. „Zatím se informovala jen jedna paní. Zajímalo ji, jak je to s preferencemi v zaškrtnuté straně,“ uvedla Ivana Černá z komise číslo 22. „Je to překvapující, ale u nás se dosud nikdo na nic neptal. Jak si s tím lidé poradili, uvidíme, až budeme lístky kontrolovat,“ řekla Pavla Holzbeierleinová.

První volební den se do 18 hodin obešel bez rušivých jevů. „Zatím je všechno v pořádku. Žádné stížnosti ani připomínky nemám,“ sdělila koordinátorka voleb v Hradci Králové Ľudmila Ducháčová.

Ani bezpečnostní složky se nezapotily. „V celém okrese je v souvislosti s volbami do této chvíle klid,“ prohlásila Anna Pešavová z hradecké policie. „Dosud není žádný problém,“ dodala Eva Čížková z hradecké městské policie.