VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boj o zimní stadion nebude lehký, zvítězí dobré mravy?

Hradec Králové - Spor Hradec Králové versus společnost ABD Invest pronajímatele zimního stadionu se táhne už nějaký čas. A zdá se, že se v něm málokdo vyzná.

23.6.2012
SDÍLEJ:

Zimní stadion v Hradci KrálovéFoto: DENÍK/David Taneček

„Bylo uveřejněno mnoho nekompletních informací," napsala Hradeckému deníku Hana Zralá, členka vedení ABD. Slíbila, že za firmu odpoví na otázky, zatím jsme však odpovědi nedostali. Jakmile se tak stane, zveřejníme je. Primátor města Zdeněk Fink s Hanou Zralou souhlasí, i podle něj zveřejněných informací bylo mnoho nekompletních. To je však zřejmě první a poslední věc, ve které jsou oba zajedno.

Bylo zveřejněno mnoho nekompletních informací, říká podle Hradeckého deníku z 15. června paní Hana Zralá, souhlasíte s ní ?
Obvykle spolu moc nesouhlasíme, ale tentokrát s ní souhlasím naprosto. Nemáme co skrývat, proto rád odpovím na všechny otázky.

Kdy a proč začaly spory se společností ABD INVEST ?
Na přelomu roku 2011 a 2012 jsme dokončovali dohodu o ukončení naší vzájemné smlouvy a vyplacení vypořádání, které mělo činit 136 milionů Kč, což není málo peněz ani pro rozpočet Hradce Králové. Řešili jsme otázku DPH a přitom padla poznámka, jestli je smlouva vůbec platná. Tím se nikdo nikdy nezabýval, vždy se řešilo jen, jestli je možné od smlouvy odstoupit nebo jí vypovědět a odpověď byla vždy záporná. Proto se jednalo o ukončení dohodou. Zadali jsme tedy posouzení, zda smlouva je platná a dostalo se nám stanovisko, že nikoli, protože byla uzavřena v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a v rozporu s dobrými mravy. Oznámili jsme tedy společnosti ABD INVEST, že smlouvu považujeme za neplatnou od samého počátku.

Jak společnost ABD INVEST reagovala?
S naším názorem nesouhlasila, argumentovala tím, že smlouva byla bez připomínek plněna a že má závazky vůči bance. Proběhlo jednání za účasti banky a na jeho základě jsme navrhli jak bance, tak společnosti dohodu, jejímž obsahem bylo, že město bude platit zálohu na budoucí vypořádání přímo bance, společnost ABD INVEST předá správu zimního stadionu a předloží podklady k vypořádání. Návrh dohody byl odmítnut jak bankou, tak společností ABD INVEST.

Jak to bylo s nabídkou vypořádání 70 milionů, jak je o něm zmínka v jednom z předchozích článků na toto téma?
Ta nabídka padla, ale při neformálním jednání s panem Zralým. Byl to náš odhad, trvali jsme ale na tom, že by měl být doložen oceněnými výkazy výměr. Nabídka ale nebyla přijata a a nebyly ani přeloženy žádné oceněné výkazy výměr.

Proč je tedy smlouva neplatná?
Právníci nám říkají, že nejtěžší je poznat, co je vlastně obsahem smlouvy a v tom je právě jádro sporu. Smlouva se jmenuje nájemní, ale ve skutečnosti je to smlouva o dílo.

Jak tomu má rozumět běžný čtenář?
V roce 2005 připravoval odbor investic rekonstrukci chladícího zařízení zimního stadionu. Město mohlo postupovat standardně, to je vybrat projektanta nebo projekt, uzavřít smlouvu o dílo na projekt, vybrat dodavatele a uzavřít s ním smlouvu o dílo na stavební práce. Lidé spojení se společností ABD INVEST předložili alternativní řešení, které se jevilo jednodušší. Město mělo vybrat jen návrh, jeho autor pak měl provozovat stadion na základě nájemní smlouvy a zajistit jeho rekonstrukci. Město mělo platit hokejovému klubu a ten formou nájemného nájemci stadionu. Je asi jasné, že obě varianty mají stejný obsah, v obou případech dodavatel provede práce a město za ně zaplatí.

Tak dejme tomu, že smlouva není nájemní, proč je ale neplatná?
Zákon o zadávání veřejných zakázek umožňoval na základě soutěže o návrh zadat jejímu vítězi jen projektové práce a nikoli i stavební práce. Rozpor se zákonem nebo chcete-li obcházení zákona je prý důvodem pro neplatnost.

To nikdo nevěděl?
Soutěž o návrh pro nás zajišťovala externí advokátní kancelář, mimochodem dodatečně jsme z internetu zjistili, že je také personálně propojená se společností ABD INVEST, i když trochu složitě.

No a co ty dobré mravy, o kterých se také psalo?
Lidé spojení se společností ABD INVEST zdůrazňovali výhody navrženého řešení, nezmínili ale vůbec, že město bude platit cenu, která nemá žádný vztah k objemu skutečné práce a k použitým materiálům a technologiím. Každý kdo něco stavěl nebo si něco nechal stavět, třeba novou koupelnu, ví, že rozdíly v cenách použitých materiálů je obrovské. Takové okolnosti uzavření tzv. nájemní smlouvy nám připadají nemravné.

Psalo se také o trestním oznámení, jak je to s ním.
Z internetu jsme zjistili, že došlo k pohybu majetku mezi firmami personálně spojenými s ABD INVEST. Současně jsme nevěděli, zda to co jsme považujeme za nemravné není také trestné. Jako řádní hospodáři jsme museli udělat všechno proto, abychom zajistili nároky města.

Jaké jsou ty nároky, bylo zveřejněno, že ABD INVEST dluží 60 milionů?
ABD INVEST předložilo za dobu trvání tzv. nájemní smlouvy faktury za rekonstrukci zimního stadionu v součtu za 210 milionů. Tato částka nebyla podložena žádnými výkazy výměr a jednotkovými cenami, proto jsme zadali znaleckému ústavu, aby výkazy výměr stanovil obhlídkou na místě a ocenil provedené práce podle ceníků nazývaných ÚRS, to je zkratka pro někdejší Ústav pro racionalizaci ve stavebnictví cenou, ten ceníky kdysi vytvořil a dnes jsou aktualizovány nástupcem tohoto ústavu. Znalecký ústav tak učinil pro částku 138 milionů, ale cena mu podle ceníků ÚRS vyšla o 41, 5 milionu nižší. Pak jsme porovnali ceny na stavební práce, které byly zadány ve stejné době s oceněním stejných prací podle ceníků ÚRS a zjistili, že v této době se průměrně zadávaly práce za 80 % ceny podle ceníku ÚRS. Stejným poměrem jsme přepočítali práce na zimním stadionu a vyšel nám rozdíl 18,5 milionu. Víme tedy že pokud bychom rekonstrukci zadali standardně, byla její cena minimálně 60 milionů nižší. Ještě nám ale zbývá ocenit zbývající práce a spočítat, kolik z peněz, které, jsme zaplatili společnosti ABD INVEST prostřednictvím hokejového klubu bylo třeba na provoz zimního stadionu a kolik zbylo na úhradu provedených prací, teprve potom budeme vědět, kolik společnost ABD INVEST městu dluží.

Vraťme se ještě k tahanicím o stadion, jak to bylo?
Když jsme zjistili, že takzvaná nájemní smlouva je od počátku neplatná a tak je neplatná i smlouva mezi hokejovým klubem a společností ABD INVEST, podepsali jsme nájemní smlouvu přímo z hokejovým klubem. Vážíme si práce zaměstnanců, kteří se o stadion starají již dávno před tím, než začala spolupráce se společností ABD INVEST a počítali jsme s nimi i nadále. Připravili jsme dokumenty k tomu, aby jejich pracovní poměr přešel na hokejový klub, společnost ABD INVEST je neuznala a vyhrožovala zaměstnancům, že po nich bude vymáhat náhradu škody, pokud nebudou pracovat pro společnost ABD INVEST. Nepodařilo se nám je přesvědčit, že město se za ně postaví a snažili se je tedy uchránit nějakých komplikací a zakázali jim vstup na stadion. Společnost ABD INVEST toho využila, označila náš postup na násilný a podala návrh k soudu, aby nám uložil ponechat věci jak byly než se rozhodne o platnosti takzvané nájemní smlouvy . Šlo o tzv. předběžné opatření, kdy soud rozhoduje ve zkrácené lhůtě aniž by musel zkoumat stanovisko druhé strany. Soud návrhu vyhověl a hokejový klub musel stadion předat společnosti ABD INVEST.

Proč jste nepodali žalobu a nečekali na rozhodnutí soudu a do té doby nic nepodnikali?
V době kdy, jsme zjistili neplatnost smlouvy, byla před podpisem dohoda o ukončení smlouvy s povinností zaplatit těch 136 milionů, kdybychom je zaplatili a soud nám dal nakonec zapravdu, nikdy bychom je nedostali, společnost ABD INVEST nemá žádný majetek, naše peníze za neprovedené práce by použila na zaplacení úvěru 93 milionů a zbytek by převedla na propojené osoby. Pokud by soud dal nakonec za pravdu společnosti ABD INVEST, její nároky by bylo z čeho uspokojit, rozpočet města a jeho majetek jsou toho zárukou. Společnost ABD INVEST argumentuje zásadou, že smlouvy je třeba dodržovat, my se ale domníváme, že to neplatí pokud jde o smlouvy nemravné a neplatné a pokud by dodržení znamenalo nevratnou majetkovou ztrátu.

Co bylo a hlavně co bude dál s hokejisty?
Zaměstnanci přešli k hokejovému klubu až po uplynutí řádné výpovědní lhůty podle zákoníku práce, to je k 1.6.. Hokejový klub za stadion neplatí, platí ale sám za energie a služby a je připraven platit i zaměstnance obsluhující zimní stadion. Odvolací soud zrušil tu část předběžného opatření směřující proti hokejovému klubu. Společnost ABD INVEST vypověděla podle nás neplatnou smlouvu s hokejovým klubem k 1.7. Hokejový klub navrhl společnosti ABD INVEST formu prozatímního řešení, která by jej nic nestála, podle jejich reakce pak případně podnikneme takové kroky, aby hokejisté mohli užívat náš zimní stadion i nadále, samozřejmě na své náklady. Odmítáme ale platit v nájemném zjevně předraženou rekonstrukci.

Jak vidíte další vývoj?
Právníci nás varovali, že nebude jednoduché u soudu obhájit náš názor, že podobné spory se nevyskytují, že se dosud nikdo nepokusil dovolat se neplatnosti smlouvy z titulu rozporu se zákonem o veřejných zakázek a s dobrými mravy. Navíc je ti základní problém přesvědčit soud, že nejde o nájemní smlouvu i když na první pohled má všechny její znaky. Současně ale právníci říkají, že naše postavení není beznadějné, že platné právo staví na první místo dobré mravy a že právní vztahy, které se dobrým mravům příčí zákon nechrání. Doufáme, že se nám podaří přesvědčit soud o naší pravdě. Pokud ne, pak to znamená, že obcházení zákona se vyplatí a nám nezbude nic jiného, než zaplatit ABD INVEST co jí nemravná smlouva přisuzuje včetně úroků a nákladů řízení.

Autor:

23.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič autobusu 25 000 Kč Řidiči autobusů v dálkové přepravě osob ŘIDÍČ/-KA AUTOBUSU V DÁLKOVÉ PŘEPRAVĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘIDÍČ/-KA AUTOBUSU V DÁLKOVÉ PŘEPRAVĚ, - Místo výkonu práce: Koutníkova 163 Hradec Králové, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, možnost i DPP a DPČ, - Náplň práce: řidič dálkové autobusové dopravy po České republice a EU, - Požadujeme: základní vzdělání, ŘP sk. B,C,D, D1, profesní průkaz pokud nevlastníte profesní nebo řidičský průkaz požadované skupiny, zajistíme a uhradíme za vás, - V případě zájmu je nutné zaslat životopis na e-mail: Prošek Martin, tel.: 602245845, e-mail: autodopravamapro@seznam.cz nebo se dostavte osobně na adresu provozovny. Pracoviště: Martin prošek s.r.o., Koutníkova, č.p. 163, 503 01 Hradec Králové 16. Informace: Martin Prošek, +420 602 245 845. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 14 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÉ PRÁCE (ROZDĚLOVÁNÍ JÍDEL), ŘIDIČ/-KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÉ PRÁCE (ROZDĚLOVÁNÍ JÍDEL), ŘIDIČ/-KA, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned, - Náplň práce: rozdělování + rozvoz jídel stálým zákazníkům osobním automobilem, - Požadujeme: min. základní vzdělání, ŘP sk. B, zodpovědnost, schopnost učit se novým věcem, - Nabízíme: zaměstnaneckou stravu, - Pozice je vhodná i pro absolventy/-ky, - Kontaktní osoba v případě zájmu: pí. Halberštátová tel.: 773 603 737, nebo e-mail: marketa.ha@seznam.cz. Pracoviště: Markéta halberštátová - hk, Bohdanečská, č.p. 138, 503 11 Hradec Králové 15. Informace: Markéta Halberštátová, +420 773 603 737. Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 13 000 Kč Pomocníci v kuchyni POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÁ SÍLA V KUCHYNI, - Místo výkonu práce: GrandPark, a.s. - Domov pro seniory, Exnárova č.p. 453/7, Moravské Předměstí, 500 11 Hradec Králové 11, - PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, - Náplň práce: příprava ovoce a zeleniny pro další zpracování a k přímé konzumaci, odpovědnost za jeho čistotu a zdravotní nezávadnost, podílení se na přípravě a výdeji nápojů, obsluha a údržba kuchyňského zařízení, - Nabízíme: stabilní zaměstnání v nové firmě, příjemný kolektiv, stravování na pracovišti, - V případě zájmu nás kontaktujte na email: o.votroubek@senecura.cz. Pracoviště: Grandpark, a.s. - domov pro seniory, Exnárova, č.p. 453, 500 11 Hradec Králové 11. Informace: Ondřej Votroubek, . Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 20 000 Kč Odborní asistenti v administrativě PERSONALISTA/-KA oblastního závodu. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PERSONALISTA/-KA oblastního závodu, - PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle domluvy, - Pracovní náplň: komplexní personální práce na oblastním závodu (do 150 zaměstnanců); administrativní činnosti sekretariátu, - Požadujeme: ÚSV/ÚSO vzdělání; komunikativnost, empatii, osobnostní zralost; základní orientaci v pracovním právu; administrativní zručnost, uživatelsky velmi dobře práci na PC; loajalitu, pečlivost, samostatnost, - Nabízíme: 5 týdnů dovolené, stravenky, penzijní připojištění, - V případě zájmu zasílejte životopisy na e-mail: milan.buzek@msilnice.cz. Pracoviště: M - silnice a.s. - pracoviště hradec králové, bratří štefanů, Bratří Štefanů, č.p. 492, 500 03 Hradec Králové 3. Informace: Milan Bůžek, +420 495 842 216.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Čtrnáct gólů v Hronově, z výhry se radoval Bydžov

Univerzita Hradec Králové. Ilustrační fotografie.
1

Na co kam: Setkání studentů a zaměstnavatelů

Velký talent válí v Dobrém

Východní Čechy, Dobré /TÉMA/ - České naděje. Kdo jednou nahradí Jágra či Kvitovou?

ZUŠky slaví dvojí výročí

Hradec Králové - Dvě výročí tento měsíc společně oslaví hradecká ZUŠ Habrmanova a ZUŠ Střezina.

Kostelík prochází opravou, Babinec má nové dřevěné kostky

Královéhradecko, Nová Paka /FOTO/ - Na Husově kopci je za bujnou zelení skrytý dřevěný řecko-katolický kostelík. Převést z Podkarpatské Rusi do Nové Paky ho nechal továrník Otto Kretschmer. Psal se rok 1930.

Případ „otráveného" gyrosu policie odložila

Hradec Králové - Šest desítek lidí muselo na začátku června v Hradci Králové vyhledat lékařskou pomoc poté, co je po konzumaci gyrosu či kebabu postihly bolestivé křeče a průjmy.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT