Proti babyboxům se vyjadřuje i ministr zdravotnictví Leoš Heger, zopakoval tak svůj postoj starý tři roky, kdy se dal do křížku s „otcem“ českých babyboxů Ludvíkem Hessem. Díky němu v hradecké fakultní nemocnici, jíž tehdy šéfoval, nebyl babybox zřízen. Odmítavý postoj ostatně zastává i jeho nástupce, současný ředitel „fakultky“ Roman Prymula.

„Osočili nás, že jsme vrazi malých dětí,“ rozohnil se tehdy Heger po střetu s Hessem. „Takovou ignoranci jsem nezažil,“ kontroval se stejným rozhořčením Hess.

Heger zamítnutí babyboxu zdůvodnil především ekonomickými důvody. Zjistil si, že na Hradecku se v posledních letech žádný mrtvý novorozenec neobjevil. Nemocnice by se navíc musela starat o jeho údržbu. „Matky mají víc možností zaopatření dítěte, než jen babybox. Myslíme, že potřebné finance lze využít – i ve prospěch dětí – podstatně lépe. Babyboxy problém nevyřeší,“ vysvětloval Heger. Jako alternativu k babyboxům Heger vidí například utajený porod nebo adopci.

A Prymula? „Samozřejmě po mém příchodu do funkce se opět nabídka objevila. Je to však složité a spíše dvousečné. Na jednu stranu tím trochu dáváme matce možnost bez váhání, bez domýšlení důsledků odložit dítě. Naše rozhodnutí vycházelo z porady s odborníky. V tuto chvíli není toto zařízení v regionu potřebné. Vždy je to otázka zájmu a využití,“ řekl už dříve Prymula.

Zajímavý je postoj církve. „Nechceme babyboxům říci ano, ale není to ani principiální ne. Problematickou je legitimizace špatných postojů k zodpovědnému rodičovství. Neztěžuje nám řešení důsledků to, že nebudeme umět řešit příčiny?“ řekl Deníku generální vikář královéhradecké diecéze Tomáš Holub.

Výbor OSN pro práva dítěte (CRC) ve své zprávě s doporučeními pro Česko kritizoval mimo jiné velký počet dětí v dětských domovech a ústavech. Úředníci OSN proto vyzvali stát, ačkoliv ten s babyboxy nemá nic společného, aby jejich provoz co nejrychleji ukončil a zaměřil se raději na odstranění „příčin opouštění dětí“. Měl by prý posílit poradenství a sociální pomoc při nechtěném těhotenství či podporovat plánované rodičovství. Podle výboru OSN porušují babyboxy hned pět článků úmluvy. Jsou prý v rozporu třeba s právem dítěte na život a od narození i na jméno, totožnost, státní příslušnost či možnosti znát své rodiče.

Vraždy miminek na východě Čech

† Červenec 2000 – Osmnáctiletá dívka z Broumova na Náchodsku krátce po porodu dala svého zdravého chlapečka do igelitové tašky, schovala doma do skříně a přikryla matrací. Šlo o dívku z dobré rodiny, která studovala evangelickou školu.

† Červen 2001 – Mrtvé tělo novorozeněte zabalené do igelitu a vložené do vyhaslých kamen bylo nalezeno ve Svitavách. O den později nařízená pitva prokázala, že při narození zdravá holčička o hmotnosti 3360 gramů a měřící 54 centimetrů zemřela v důsledku udušení. Šestadvacetiletá matka měla své těhotenství tajit.

† Červenec 2006 – Třiatřicetiletá žena v ubytovně v Broumově na společných záchodcích porodila donošené děťátko, zabalila ho do tašky a pytle. Balíček pak odnesla na hromadu odpadků, které měly skončit ve spalovně. Tvrdila, že se dítě narodilo mrtvé, jedno dítě už předtím měla.

† Květen 2008 – Na třídičce odpadu v hradecké čtvrti Piletice objevili zaměstnanci v igelitové tašce mrtvé novorozeně. Pitva potvrdila, že dítě se narodilo zdravé. Policie vražedkyni vypátrat nedokázala a případ odložila jako nevyřešený.
Dopis Hegera (tehdejšího ředitele hradecké fakultky) Ludvíku Hessovi
5. března 2008
Vážený pane Hessi,
prof. MUDr. Milan Bayer, CSc. se mnou konsultoval otázku zřízení babyboxu ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Protože už je to delší dobu, kdy jsme v dané věci podávali stanovisko, znovu jsem záležitost zkoumal. Musím však konstatovat, že v naší nemocnici k výraznějšímu posunu nedošlo a názory na nezbytnost takovéhoto zařízení zůstávají i nadále rozpačité. Stále platí, že matky, které si přejí nechtěné dítě nějakým způsobem zaopatřit, mají více možností, než jen babybox. Navíc naše údaje, byť neoficiální, vypovídají o tom, že ve východních Čechách se v posledních třech letech žádný mrtvý novorozenec neobjevil. Investice a nezbytná péče o celé zařízení se proto nejeví jako opodstatněné a potřebné finance lze využít (i ve prospěch dětí) podstatně lépe. Jsme si vědomi, že pro svoji společenskou závažnost má i malý počet nalezených mrtvých dětí (cca v průměru dle našich údajů 3 ročně) velký zdravotně sociální náboj, ale není příliš jisté, zda zřizování babyboxů, byť bylo vedeno těmi nejlepšími úmysly, celou problematiku vyřeší, zejména při existenci dalších možností, jak nechtěné dítě ze strany matky zachránit.
Děkuji Vám za zájem o naši nemocnici.
S pozdravem doc. MUDr. Leoš Heger, CSc.
CO SI MYSLÍTE VY? DISKUTUJTE!