Jeden z klenotů hradeckého starého města - schodiště Bono Publico, je po jedenácti letech od rekonstrukce a šest roků po nové výmalbě opět v žalostném stavu.

Problémem není jenom odpadávající fasáda vstupního prostoru a odchlipující se omítky, ale také pozůstatky sprejerů, které zdejší zdi lákají více, než jiné objekty v okolí. Své o tom ví i hradecký zastupitel a náměstek ředitele Technických služeb Vlastimil Ondráček.

„O tomto problému se tu hovoří dlouho. Sám nevím, proč to sprejery tak láká. Pamatuji si, že v roce 2005 udeřili krátce po rekonstrukci," řekl Deníku Vlastimil Ondráček s poukazem na incident, který se odehrál jen dva dny po rekonstrukci schodiště, která přišla na 150 tisíc korun. Jen pár hodin po odchodu posledního dělníka už bylo schodiště opět poničené. „Byly počmárané a zašpiněné zdi, uražené rohy, odseknutý kus omítky ze stropu," vyjmenoval tehdy některé z „pozdravů" vandalů Vlastimil Ondráček.

Podle něj by místu pomohl kamerový systém, který by byl napojen on-line na Městskou policii, která sídlí jen pár metrů od schodiště. „Toto by snad všechny vandaly odradilo," míní hradecký zastupitel, který se už nyní soustředí na novou opravu této hradecké památky. „Připravujeme projektovou dokumentaci na celkovou rekonstrukci," uvedl Vlastimil Ondráček s tím, že součástí opravy by měl být i nový kamerový systém.

Schodiště Bono Publico v Hradci Králové.Zdroj: Deník/ Pavel NedbalHradecké schodiště Bono Publico trápí spousta neduhů. Odpadávající omítkou počínaje a vandaly konče. To by se však do několika let mělo změnit. „Stav schodiště je opravdu hrozný. Já už deset let tlačím na to, aby se dalo do kupy. Teď se nám alespoň podařilo sehnat peníze na projektovou dokumentaci," řekl Deníku Vlastimil Ondráček, který však již teď ví, že rekonstrukce nebude z těch jednodušších.

Zrádná sůl

„Máme dvě možné varianty, jak rekonstrukci udělat. Problém schodiště je totiž jeho vlhnoucí zdivo ve kterém se tvoří soli, které stavbu postupně ničí," uvedl Vlastimil Ondráček a nastínil možnosti opravy. Jednou z nich je nejprve odstranit omítku, kterou by firma nahradila „odslolovací" vrstvou. Jakmile by se zeď soli zbavila, což Vlastimil Ondráček odhaduje na rok až půl druhého roku, teprve poté by na scénu přišli rekonstrukční práce. Druhou možností je opravovat schodiště po etapách.

„V tuto chvíli však nejsem schopen říci, kdy s rekonstrukcí začneme. Pokud se dohodneme na odsolovací variantě, mohlo by se tak stát již příští rok s tím, že by se k samotné rekonstrukci přistoupilo někdy v roce 2018, 2019," uvedl Vlastimil Ondráček a dodal, že v podmínkách výběrového řízení je i instalace kamer, které by opravené zdi schodiště chránily od vandalů a sprejerů.

Bono Publico
Bono Publico je považováno za jednu z nejkrásnějších empírových památek v Hradci Králové. Historické schodiště z roku 1810, které spojuje ulici Komenského s Velkým náměstím, vzniklo v místě bývalé rybářské branky anebo také takzvané rybářské stezky. Ta vedla mezi domem U Špuláků a Biskupskou rezidencí.
Původně schodiště Bono Publico vzniklo proto, aby umožnilo rychlejší a jednodušší přístup k jezdeckým a pěchotním kasárnám.
Vchod na schodiště je zapuštěn do bývalých hradeb města. Tomuto místu se v Hradci Králové říká 
„Fortna".
Jednotlivé schody jsou vyrobeny z dubových fošen. Nad schodištěm jsou tři věžičky, které svými kopulemi osvětlují schody.