A takřka každý jejich zásah znamená úsměv na tváři přítomných archeologů. Ti již pomalu nestačí počítat nalezené artefakty, které dávají nahlédnout do každodenního života Hradečanů v dobách dávno minulých.

Čínský porcelán

Prakticky bezednou studnicí poznání je odkrytá vrstva zeminy nad bývalou Rybářskou brankou. „Tam jsme objevili smetiště, které odkazuje na vývoj a každodenní život v Hradci od 16. do 18. století,“ uvedl archeolog Radek Bláha, jehož tým ze sondy vyzvedl „metráky“ artefaktů. Především zlomky stolní a kuchyňské keramiky. „Nebyly to však džbány, talíře a misky z produkce místních hrnčířů, ale i kusy ze zahraničí. Například jsme objevili i čínský porcelán, který se sem dostal někdy v 18. století,“ dodal archeolog. Mezi předměty denní potřeby se objevily i kusy odkazující na doklady dalších řemesel. Například kostěné destičky s vyvrtanými otvory. Podle Radka Bláhy se jedná o výrobní odpad ze 14. či 15. století upotřebený při výrobě korálků či knoflíků.

Interaktivní schodiště odolné proti vandalům

Po boku archeologů probíhá na staveništi i celková rekonstrukce schodiště, která by měla skončit na konci letošních letních prázdnin.

„Schodiště dostává nové hydroizolační prvky, kdy využíváme i reminiscenci historické izolace v podobě jílové hydroizolace,“ uvedl architekt David Baďura z týmu Architekt Chmelíka a partneři. Novinkou, kterou schodiště návštěvníky přivítá, bude i interaktivní složka v podobě zabudovaných reproduktorů. Ty budou obsluhovat sami návštěvníci schodiště na panelu, kde budou mít na výběr z několika přibližně 45vteřino-vých hudebních smyček. Budou to ukázky z děl z 18. až 20. století.

„Proti vandalům bude schodiště zabezpečeno kamerovým systémem napojeným na městskou policii a reproduktory, které poslouží strážníkům, aby případné vandaly od jejich počínání odradili,“ dodal Jaromír Chmelík.