Ve výlohách sem tam visí vánoční ozdoby, v elektru je vystavená nabídka zboží v poněkud jiném složení než dnes - televizor připomínající velkou krabici, tranzistor… Za sklem luxusní prodejny ESO jsou lákavé pochoutky a záběry zachycují také frontu nakupujících. Pocházejí z roku 1985 z Hradce Králové a jejich autorem byl Rudolf Říha.

Podívejte se, jak místa natočená na dobovém videu vypadají dnes:

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Rudolf Říha pořídil záběry zřejmě těsně před Vánocemi. Je na nich totiž také prodej jmelí a výprodej vánočních stromků, borovice se dala pořídit za 6 korun, smrček za 3 koruny, případně se zbylé stromky prodávaly i na větve.

Podle dostupných informací však jinak byly vánoční stromky v 80. letech k dostání za stokorunu, kilo kapra vyšlo na dvacet korun. Částky na výplatních páskách však tenkrát byly také jiné než dnes.

Záběry rovněž dokládají, na čem dobrém si nakupující mohli před Vánocemi 1985 pochutnat ve stánku poblíž tehdejšího Prioru. Lákal na kávu, grog, citronový čaj, Budvar a nabídkou dne byl Hradecký hamburger.

Ve srovnání se současnou podobou okolí bývalého Prioru je vidět, jaké změny ho poznamenaly. Tou největší je, že dříve prázdný prostor v sousedství Prioru zaplnilo nové obchodní centrum Atrium, ale změnami prošlo i náměstí 28. října na druhé straně dřívějšího Prioru, je nově upravené a vybudováno tady bylo také podzemní parkoviště.

Posuneme se ale dále. Vraťme se opět do roku 1985 a projděme spolu s kamerou Rudolfa Říhy ulicí S. K. Neumanna směrem k hlavnímu nádraží, kolem hotelu Černigov. Rozhlédněte se U Koruny a pojďte omrknout, jak vánočně vyzdobená byla výloha ESA a cukrárna Burgas.

Zdroj: Rudolf Říha

Do dřívější provozovny Burgasu dnes míří za nákupy pro děti maminky a ESO už vzal také čas. Ani cestovní kancelář ČEDOK na rohu už není, na křižovatce U Koruny vyrostla velká fontána a poblíž na bývalém autobusovém nádraží obchodní centrum Aupark.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová