Ten způsobil rozvodnění některých potoků a řek, voda a bahno z polí zaplavily silnice a sklepy domů.

„Hasiči Královéhradeckého kraje během pondělního večera až do půlnoci zasahovali u sedmnácti událostí. Vydatný déšť způsobil problémy hlavně na Rychnovsku, kde se voda a naplavené bahno z polí dostalo do domů a zablokovalo místní komunikace. Rychnovští profesionální a dobrovolní hasiči čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali naplaveniny a na některých místech také spadlé stromy a větve ze silnic,“ uvedla mluvčí královéhradeckých hasičů Martina Žahourková.

Nejvážnější situace byla v obcích Javornice, Rybná nad Zdobnicí, Peklo nad Zdobnicí, dále pak ve Slatině nad Zdobnicí, Vamberku, Zámělu nebo Bačetíně. V Javornici museli hasiči evakuovat čtyři obyvatele domu, stavět provizorní hráze a odklízet spadlé stromy ze silnic.
„V nočních hodinách došlo v důsledku vydatného deště k odtržení svahu pod silnicí třetí třídy v Javornici a voda také podemlela silnici v Rybné nad Zdobnicí,“ dodala Martina Žahourková.

Na odstraňování následků průtrže mračen bylo během pondělního odpoledne a večera nasazeno na Rychnovsku čtrnáct jednotek požární ochrany, z toho jedna profesionální a třináct dobrovolných jednotek.

Také na jiných místech v kraji voda potrápila a způsobila problémy. Ve Velkém Poříčí a v obci Vrchoviny na Náchodsku hasiči odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a v Kladské ulici v Náchodě pročišťovali ucpaný kanál, kde se hromadilo značné množství vody.

Bahno z polí zaplavilo komunikaci v obci Hořiněves na Hradecku. Místní dobrovolní hasiči museli vozovku očistit od nánosů bahna. Dobrovolní hasiči z Předměřic nad Labem odstraňovali spadlý strom v ulici U Náhona v Předměřicích nad Labem. Pročištění kanálů a odčerpání vody prováděli také hasiči na Trutnovsku, a to konkrétně v obci Hajnice.

Rovněž energetici se v noci moc nevyspali. „Poruchy jsme zaznamenali v noci zejména na Vysočině, Žamberku a Rychnovsku. Nicméně v úterý ráno byly veškeré závady opravené a zařízení pod proudem. Větší problémy nenastaly,“ řekla Deníku Šárka Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

(jap, žah)