Už v podvečer voda zaplavila kruhový objezd u Hradce Králové - silnice I/35, pod dálnicí D11). Dopravu na místě řídila policie. Na místě zůstalo několik vytopených aut, některá z nich byla nepojízdná.

close Zaplavený kruhový objezd u dálnice D11 info Zdroj: HZS KHK zoom_in Zaplavený kruhový objezd u dálnice D11

Po jedenácté hodině večerní se Hradcem prohnala další vlna přívalových dešťů a voda zaplavila sklepy několika domů v místní části Plotiště nad Labem, zejména v okolí ulice U Dřevony.

Po přívalu deště a vody z polí se náhle zvedla hladina potoka Melounka, zaplaveny byly obytné nebo technické části osmi rodinných domů, ulice i zahrady. Hasiči prováděli monitoring toku, průzkum objektů a čerpali vodu ze zasažených prostor.

„Podnikala se také preventivní opatření – na ohrožená místa jsme rozváželi pytle s pískem, které připravovali dobrovolní hasiči v Plačicích v areálu správy a údržby silnic,“ doplnili k nočnímu zásahu hasiči. Voda si mimochodem našla cestu i do místní hasičské zbrojnice, vytopila i školu v Plotištích, zatekla do kotelny a do jedné třídy a klubovny. Do mateřské školy v Plotištích voda zatekla v rámci probíhající rekonstrukce střechy a bude třeba třídu vymalovat.

Podle Šárky Lapáčkové Beránkové, mluvčí Skupiny ČEZ Východní Čechy bylo jen v Plotištích 1 100 domácností bez elektrické energie.

Bouřka pořádně pocuchala také instalaci sochaře Michala Gabriela, jehož tři modří Průzkumníci se na konci června objevili na Labi u Tyršova mostu. Po bouřce už hladinu řeky neprozkoumávají, ale doslova se v nich utopili.

Sochy Průzkumníků si šly „zaplavat“

Poryvy větru a přívalový déšť napáchal škody i na městském mobiliáři v Hradci Králové. „Už v nočních hodinách byly hlášeny první škody na městském majetku, a to například v plaveckém bazénu i v některých školách. Do zásahů po celém Hradci se zapojilo celkem 25 dobrovolných hasičů z šesti jednotek. Zatím jsme ve fázi, kdy dáváme dohromady přehled škod a jejich vyčíslení. Následně bude třeba naplánovat, jak dát vše zase do pořádku, aby nebyl nijak dlouhodobě narušen chod jednotlivých zařízení,“ říká primátorka města Hradce Králové Pavlína Springerová.

Voda potrápila i několik školních budov. „To se týká například ZŠ a MŠ Svobodné Dvory. Do budovy mateřské školy v ulici K Meteoru trochu zateklo, ale celkově nejde o nic velkého. Větší problém je v budově školky v ulici K Dolíkám. Tady jsou vytopené šatny, školní jídelna a sklep. Promočené jsou stropy ve třídách. Situaci už od brzkých ranních hodin řeší Technické služby Hradec Králové. Školka je zatím v provozu, děti i personál v bezpečí, jen došlo k několika drobným omezením. Například se dnes děti musely stravovat ve třídách a nemohly do jídelny,“ uvádí primátorka města.

Bouřka řádila napříč celým krajem. Od středeční patnácté hodiny do čtvrtečního rána hasiči zasahovali u 110 událostí. Na Trutnovsku prováděli evakuaci dětského tábora, všichni táborníci jsou v bezpečí.

Takhle bouřilo nad Náchodem:

Okraj bouřkové fronty nad Náchodem, krátce po půlnoci, 11.7.2024 | Video: Jiří V. Matýsek/Deník