Především energetici neměli klidný víkend. Ještě v neděli platil kalamitní stav v okresech Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Mladá Boleslav, Jičín, Semily a Trutnov. „Nejpostiženější oblastí je Trutnovsko a Semilsko,“ řekla Šárka Beránková, tisková mluvčí východočeské ČEZ. Havarijní čety postupně odstraňují poruchy, ale v mnohých oblastech je to složité kvůli popadaným stromům a rozmoklému terénu. „Přestože používají terénní vozidla, na řadu míst se nemohou dostat. Navíc víkendové počasí přineslo další déšť a bouřky. V sobotu jsme například museli řešit další dva výpadky proudu v Trutnově,“ uvedla Beránková.

Dalšími komplikacemi jsou velké kmeny stromů zamotané do drátů, které bez těžké techniky nejde odstranit, pokroucené sloupy vedení a poničené stožáry. „Po celý víkend v terénu pracovalo dvě stě padesát našich zaměstnanců a další tři stovky z externích firem. Na pomoc jsme povolali i pracovníky z jiných okresů, kterých se kalamita nedotkla,“ doplnila Šárka Beránková. Během sobotní noci se podařilo dodávky energie například pro Benecko nebo Jánské Lázně. Bez proudu stále zůstávají stovky domácností, především na Semilsku.

Mluvčí neuměla odhadnout, kdy by mohli energetici odstranit všechny poruchy, bude záležet hodně na vývoji počasí a podmínkách.

Pokračuje také odstraňování polámaných a vyvrácených stromů. Kvůli nebezpečí jejich pádu například Trutnov zakázal vstup do městského lesoparku. Stejně tak by měli houbaři zvážit, zda do některých lesů chodit, hrozí tam nebezpečí zranění. Někde upozorňují na nebezpečí cedule a výstražné pásky.

Velké problémy způsobil vítr ve Dvoře Králové. Mezi střechami, které neodolaly vichřici, je také Hankův dům. Tam navíc natekla voda do sálu a do jeviště. Díky okamžitému zásahu pracovníků se podařilo zachránit dřevěnou podlahu. Střecha byla zatím provizorně zakryta lepenkou. Tento týden budou městští úředníci řešit, jakým způsobem dojde k opravě. Tu komplikuje skutečnost, že se jedná o památku a tak bude třeba použitý materiál konzultovat s památkáři. Náklady budou ale určitě vysoké.

Vnitřní prostory budou také řadu dní mimo provoz. „Hned jsme začali s použitím techniky sál vysoušet. Doufáme, že voda nepoškodila osvětlení a ozvučení,“ sdělila ředitelka Zuzana Čermáková. Odhadla, že vysoušení může trvat až dva měsíce.

Váš názor:

„Ve Vrchlabí jsou následky opravdu strašné, tady se nejednalo ani tak o průtrž mračen, i když pršelo hodně, ale spíše o bleskovou bouři s nebezpečnými průvodními jevy, která brala a ničila vše, co jí přišlo do cesty. Jsme v samotném centru a město máme na dlani. Obytná výšková budova stojí na Pražské ulici, za námi je už Horská nemocnice Vrchlabí. Od konce března je náš panelák jedno velké staveniště, jsme obehnáni lešením a probíhá kompletní zateplení a renovace domu. Bohužel, čtvrtek nebyla zde jen bouře a silný vítr, ale za domem se prohnalo i tornádo, které si vybralo naši stavbu. Trychtýř byl vidět až ze sídliště Liščí kopec a přímo zde ho na vlastní oči viděli všichni, kdo mají okna k areálu nemocnice. Síla byla tak obrovská, že za domem odtahovala zaparkovaná osobní auta a část lešení se vyrvalo a zhroutilo. Kdyby se v tu dobu někdo okolo vyskytoval venku, mohlo dojít k obrovské tragédii.“

Eva Sejčková