„Na rozdíl třeba od sousedního Pardubického kraje, byla situace v Královéhradeckém celkem poklidná. Evidovali jsme pouze čtyři poruchy na vedení vysokého napětí, konkrétně na Hradecku pouze v obci Všestary a blízkém okolí," uvedla regionální mluvčí společnosti ČEZ Šárka Beránková. Bez proudu byli ale lidé ve Všestarech jen několik hodin, závadu se podařilo odstranit ještě v noci.

Letní bouřky nijak zvlášť nezaměstnaly ani hasiče, vyjížděli ani ne desetkrát, a to hlavně k popadaným stromům a větvím. „Situace byla naštěstí klidná. K drtivé většině hlášení v noci z úterý na středu vyrážely pouze dobrovolné jednotky," potvrdil mluvčí krajských hasičů Ondřej Sezima.

Bez problémů jezdily na Hradecku také vlaky: „Přímo na Hradecku se bouřka železničních spojů nijak výrazněji nedotkla. Větší problémy jsme měli například na sousedním Jičínsku, a to zhruba kolem páté hodiny ranní," ujistil Marek Illiaš ze Správy železniční dopravní cesty.

Z bouřkových předpovědí jsou mírně nervózní především lesníci, konkrétně hradecké lesy navíc v neděli „slavily" jedno smutné výročí. Uplynuly přesně tři roky ode dne, co se tamními porosty prohnala ničivá bouře. Ta po sobě zanechala obrovské škody, nárazový vítr místy o rychlosti více jak 200 km/h tehdy poslal k zemi na 74 tisíc kubíků dřeva. Stromy, které řádění vichřice vydržely se mnohdy stejně musely pokácet. „Padalo všechno –  borovice, duby, buky. Spousta porostů byla tak oslabena, že se musely dotěžit," vzpomíná na větrnou smršť z července 2012 Aneta Bůžková z městských lesů.

Tentokrát však byla příroda milosrdná: „Středeční noční bouřky, které se prohnaly republikou nás naštěstí nijak zvlášť nezasáhly. Tentokrát nefoukal takový vítr, takže jsme se obešly beze škod," říká Aneta Bůžková. Na kalamitu před třemi lety si ale pamatují všichni až moc dobře: „Ačkoli se za ty tři roky lesy z kalamity dá se říct vzpamatovaly, přece jen nám v lese chybí 200 hektarů. Museli jsme kvůli tomu například omezit obnovu lesa. Na druhou stranu ale na kalamitních plochách rozkvetly nádherné náprstníky, které jinde v lese kvůli hustému porostu nenajdete," dodává.

Následky řádění vichřice z roku 2012.