Zvlášť si ho užili soutěžící nejnáročnějšího a také deštěm doprovázeného odpoledního závodu v kategorii Elite, ve které startují profesionálové, vojáci a členové záchranných složek. Šlo o největší adrenalinový závod roku, jehož 14. ročník připravila Unie studentů a přátel Fakulty vojenského zdravotnictví v ulicích Hradce Králové. A letos zaznamenal rekordní počet účastníků, více než polovina jich byla z řad veřejnosti.

„Na start se postavilo celkem 156 borců ve třech kategoriích a nutno doplnit, že přestože rok od roku připravujeme jednotlivá stanoviště orientačního závodu složitější, všechny týmy i přes extrémní odpolední počasí do cíle doběhly,“ uvedla organizátorka akce studentka třetího ročníku Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany Michaela Chalupová.

Skok do vody a mírné křeče

„K jednotlivým stanovištím jsme se zpravidla přesouvali během – podle mapy s vyznačenými stanovišti. V průběhu cesty jsme plnili úkoly, od jednoduchého kvízu až po brodění blátem. Asi nejtěžší bylo na konci skočit do vody a doplavat pak zpátky, protože člověk dostává mírné křeče, voda byla studená,“ svěřil se po absolvování závodu student Univerzity obrany David Králík z Brna, jeden ze soutěžících v kategorii University.

Orientační běh čtyřčlenných družstev, v nichž musí být alespoň jedna dívka, je každoročně výzvou pro nejlepší sportovce z řad vojáků, civilistů a borců z bezpečnostních složek. Borci všech věkových skupin změřili síly v celkem třech kategoriích: Kadet (střední školy), University (vysoké školy) a Elite (bezpečnostní složky a zájemci z řad veřejnosti bez omezení věku). Na trase museli prokázat kromě odvahy i zručnost, fyzickou zdatnost při zdolávání lezeckých překážek, slaňování, vynášení klády, znalosti například i první pomoci a logiku při plnění úkolů nejen s vojenskou tematikou.

Nábřeží obsadila vojenská technika.
FOTO: Nábřeží obsadila vojenská technika

Ženy na trati

Na trať se v 9 hodin ráno vydala také Kristýna Kubáčková, do cíle dorazila po poledni.

„Běžela jsem poprvé. Nikdo mě nepřemlouval. Když jsem se o akci náhodou dozvěděla, bavily jsme se o tom se spolužačkami ve škole, napadlo mě, že bychom do toho mohly jít. Oslovila jsem kluky a šli dobrovolně,“ prozradila Kristýna, která také studuje v Brně.

Mezi soutěžními disciplínami nechyběly testy fyzické zdatnosti, lanový park, vynášení klády, první pomoc, slaňování, airsoft, bootcamp, lukostřelba, bahenní dráha, jízda na kajacích apod.

I ona okusila plavání v Labi, teplota vody byla 13 stupňů Celsia: "„Psychicky pro mě bylo asi nejnáročnější skákání z mostu. Když jsem se postavila za to zábradlí, bylo to v tu chvíli docela těžké. Fyzicky pak pro mě bylo nejtěžší, když jsme museli přenášet zraněného. Jinak jsme si to užili a příště bych do toho určitě šla zase. Možná bych zkusila i tu těžší kategorii."

Pro návštěvníky akce byl na prostranství a nábřeží u Tyršova mostu připraven doprovodný program. V rámci něho mohli zhlédnout ukázky kynologie, vojenské taktiky, bojového umění musado, prohlédli si armádní techniku, výzbroj, vojenskou sanitu s bioboxem k izolaci smrtelných virových nemocí, mohli navštívit airsoftovou střelnici nebo si vyzkoušet záchranné techniky.

Část výtěžku z prodeje triček Branného závodu je věnována spolku Vlčí máky. „Považujeme za přirozené přidat se k lidem, kteří projevují úctu a podávají pomocnou ruku těm, kteří za naše bezpečí nasazují životy. Spolek již pět let pomáhá válečným veteránům a vojákům v činné službě, případně i příslušníkům bezpečnostních sborů,“ dodala Michaela Chalupová.

Královéhradecké nábřeží patřilo gurmánům.
OBRAZEM: Královéhradecké nábřeží patřilo gurmánům

Kategorii Kadet první místo vybojoval tým Biskupského gymnázia Žďár nad Sázavou Z bláta do louže. Kategorii University vyhrálo smíšené družstvo z Lékařské falkulty a Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy a Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany pod názvem Komparz. V nejprestižnější kategorii Elite patří prvenství týmu Rabits, absolutním nováčkům závodu, studentům brněnských fakult Univerzity obrany.