A u některých je hned jasné, co je do Hradce na čtyřdenní svátek rockerů přilákalo. Třeba u mladíka s maskou typickou pro americkou metalovou legendu Slipknot. Právě tahle kapela je vrcholem dnešního programu.

Přímo u největšího pódia „Fat Lady“ na pojezdové dráze čeká asi stovka fanoušků. „Já jsem Luisa a já Martin. Přijeli jsme od Berlína a jsme tady vůbec poprvé,“ říká párek asi třicetiletých Němců. „Čtyři dny si tady chceme užívat hudbu a bavit se. Možná tady najdeme nějaké nové přátele. Za chvíli tady bude Lorna Shore a hlavně se těšíme dnes večer na Slipknot,“ dodávají fanoušci metalu.

Hodiny do začátku. Poslední přípravy na čtyřdenní rockový svátek jsou v plném proudu. Pořadatelé očekávají až 40 tisíc návštěvníků.
Do startu Rock for People zbývají hodiny. Kapela Muse si vyžádala extra pódium

Stejný důvod do Hradce přilákal čtyřicátníka Pepu. „Přijel jsem jenom na jeden den kvůli Slipknot. Ti mě provází celým životem, samozřejmě mě zajímají i jiné kapely, ale hlavně Slipknot. Mám kvůli nim i tetování,“ ukazuje mi „kérku“ na předloktí muž z Liberce a napije se z nezbytného kelímku piva.

O kousek dál vyčnívá z davu černě oděných rockerů mladík v kostýmu jeptišky. „Kostým je hlavně recese. Přijel jsem na celé čtyři dny s kámoši z Plzně. Je to skvělý festival, super kapely, bezvadné vyžití a super lidi. Nejvíc se těším na Slipknot a Burry Tomorow,“ dodává dvacetiletý muž, který se představuje přezdívkou Toxic head.

Zdroj: Jiří Fremuth

Tradiční zahájení čtyřdenního maratónu 130 koncertů a 50 představení provázejí dopravní zácpy kolem letiště. Kilometrová kolona stála od centra na ulici Jana Černého až k letišti a lepší to nebylo ani z druhé strany od Předměřic nad Labem. Odpoledne se objevují kolony i na dalších místech Hradce.

Policie radí třeba jednodenním návštěvníkům využít odstavné parkoviště na ulici Akademika Bedrny.„Na zajištění hladkého průběhu se proto tradičně budou podílet policisté z řad dopravní, pořádkové i kriminální služby. Hlídky dopravní policie se hlavně zaměří na případné požívání alkoholu a jiných návykových látek u řidičů,“ varovala mluvčí hradeckých policistů Iva Kormošová. Dodává ale, že návštěvnici Rock for People jsou spíš bezproblémoví.

Už od středy pak pendluje mezi areálem a dopravním terminálem bezplatná autobusová linka.