„Šest metrů od našich bytovek, na posledním kousku zeleně, chtějí postavit halu vysokou dvanáct metrů. Kromě devastace přírody a zastínění dojde k narušení statiky domů. V dalších etapách navíc nepůjde jen o sklady, ale také o strojírenskou výrobu. To nemůžeme dopustit,“ řekla Eva Wieulzoeuf z Komise místní samosprávy Březhrad.

Obyvatelé sepsali petici, pod kterou se podepsalo zhruba 600 lidí. Zároveň založili občanské sdružení, jenž městu navrhlo změnu územního plánu, která by na pozemcích za bytovkami umožnila maximálně stavbu bytových domů.

Podobný požadavek vznesla i ThyssenKrupp Ferrosta. Ta chce naopak parcely se zelení přeměnit na plochy vhodné pro služby a drobnou výrobu.

Vedení společnosti se nám včera nepodařilo zastihnout. U města však zřejmě pohoří. „Já osobně návrh soukromé firmy nedoporučím, i když ta hala by měla stát dál od domů. Která změna plánu bude nakonec schválená ale závisí na zastupitelích,“ uvedl vedoucí odboru hlavního architekta hradecké radnice Petr Brůna.

Lidem z Březhradu se také nelíbí, že firma už začala údajně bez povolení kácet stromy. Podle vedoucího odboru životního prostředí radnice Pavla Kamenického ale zákony nepřekročila. „Pokáceli jen méně kvalitní dřeviny, které měli povolené. Byli jsme dvakrát na kontrole,“ řekl.

Vývoj kauzy budeme sledovat v dalších dnech.