Plány jí zkomplikovala nutná změna územního plánu města, kterou však architekti nedoporučili.

„Žádost o změnu územního plánu firma oficiálně stáhla. Od té doby jsme o dalších variantách projektu nebo případném jiném umístění nejednali,“ uvedl vedoucí odboru hlavního architekta hradecké radnice Petr Brůna.

Pozemky vhodné pro výstavbu skladovacích hal se tak z původní plánované velikosti 34 500 metrů čtverečních „srazily“ na 23 tisíc metrů.

Vedení ThyssenKrupp Ferrosta se k dalšímu vývoji zatím odmítá vyjadřovat. „Nemůžeme komunikovat s médii. Informace dodáme do týdne,“ slíbil jednatel firmy Radek Miláček.

I proti stavbě menšího překladiště vytrvale protestují obyvatelé Březhradu. Pod petici se v minulých týdnech podepsalo přibližně 600 lidí.

„Máme opravdu velký strach. Šest metrů od domu má vyrůst dvanáct metrů vysoká hala. Nedávno jsem navíc zjistila, že zpracovávají radioaktivní hutní materiál. Nechceme je tady,“ řekla rázně Eva Wieulzoeuf z Komise místní samosprávy Březhrad.

Obyvatelé míní, že mají trumf v ruce v podobě zakonzervovaných vrtů vodních zdrojů, které jsou na pozemcích určených pro stavbu.

„Podle zákona se tam nesmí vůbec nic podobného postavit,“ tvrdí Wieulzoeuf.

Podle zástupců hradecké radnice však lidé zřejmě sázejí na špatnou kartu.

„Situaci v lokalitě prověřujeme. Ale zřejmě jde pouze o nějaké průzkumné vrty, které tam kdysi kdosi provedl. Není tam navíc ani žádné ochranné pásmo, které by výstavbu rezolutně vylučovalo,“ uvedl mluvčí hradecké radnice Václav Svoboda.

Lidem z Březhradu se také nelíbí, že firma údajně bez povolení začala na pozemcích kácet stromy. Některé z nich měly dosahovat v průměru až 36 centimetrů.

„Šlo o náletové dřeviny nebo o suché a poškozené stromy. Kácení proto město povolilo,“ dodal Svoboda.

Diskuse a další informace na webu:

hradecky.denik­.cz/brezhrad(raš)