Pouze dva hlasy byli včera obyvatelé Březhradu od vítězství nad společností ThyssenKrupp Ferrosta, která chce v blízkosti obytných domů vybudovat sklady oceli.

Hradečtí zastupitelé ale nakonec těsně odsouhlasili návrh změny územního plánu, která firmě umožní vybudovat strategické přístupové cesty k plánovanému areálu a tím dali projektu zelenou.

„Jsem rád, že nás dvacet zastupitelů podpořilo. Ale je to jen první úspěch. Cesta bude ještě hodně složitá,“ míní jednatel firmy ThyssenKrupp Ferrosta Radek Miláček.

Opůrce stavby rozhodnutí zastupitelů zklamalo. V jednom případě mluvili dokonce o zradě. „Pan Jaroš z ODS dal v Březhradu veřejný slib, že bude hlasovat proti návrhu změny. Hodnotím to jako zradu, zaprodání,“ řekl předseda Komise místní samosprávy v Březhradu Dušan Ferčák.

Zastupitel Emil Jaroš tvrdí, že hlasoval proti svému vnitřnímu přesvědčení. „Tato stavba do blízkosti obytné zóny nepatří. Nicméně na zasedání klubu bylo odhlasováno závazné usnesení, které svým členům určuje, jak mají hlasovat. Já jsem se jako disciplinovaný člen podřídil,“ zdůvodnil Jaroš.

Tábor odpůrců dal i přes porážku najevo, že se nehodlá vzdát. „Prohráli jsme bitvu, ale ne válku. Využijeme všech prostředků, abychom stavbě zabránili. Budeme napadat různá rozhodnutí. Může to skončit až v Bruselu,“ řekla předsedkyně sdružení Zdravý a bezpečný Březhrad Dana Pavlíčková.

Obyvatelé čtvrti v diskusi zastupitelům zopakovali, že se obávají devastace zeleně, vodních zdrojů, ale i zvýšení hluku a prašnosti v lokalitě. Zástupci firmy kontrovali novými návrhy řešení.

Eso z rukávu pak vytáhl jeden z odpůrců Aleš Bezrouk. „Vlastník parcely, na které chce firma postavit vlečku, mě zplnomocnil k oznámení, že pozemek nehodlá prodat a se stavbou skladů zásadně nesouhlasí,“ řekl Bezrouk.

„Pokud došlo k tomu, že někdo podcenil majetkoprávní přípravu, tak to může vést k tomu, že se záměr nepovede. Ale to je záležitost Thyssenu ne města,“ dodal náměstek primátora Josef Malíř.