Návrh na vyhlášení referenda, které by mělo rozhodnout o případném odtržení Březhradu od města, rozdělilo hradeckou čtvrť na dva tábory.

Zatímco přívrženci osamostatnění chtějí především zarazit plánovanou stavbu skladů oceli firmy Thyssen- Krupp Ferrosta v blízkosti obytných domů, odpůrci se obávají vyschnutí pramenů z městské pokladny a omezení služeb, na které jsou zvyklí.

„Náš sbor je proti odtržení. Nevidíme v tom žádné výhody. Naopak máme rozpracovaný projekt na stavbu nové zbrojnice, kterou mělo financovat město. Všechno je teď ale pozastavané,“ řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů v Březhradu Pavel Oščiatka.

Návrh na referendum, který podalo na magistrát sdružení Zdravý a bezpečný Březhrad, je podle předsedy komise místní samosprávy Dušana Ferčáka ušitý horkou jehlou. „Přišli s tím brzy. Březhrad není na odtržení připravený, lidé nejsou jednotní. Prioritou číslo jedna mělo být zastavení projektu firmy Thyssen. Proces odtržení bude trvat minimálně dva roky, ale to stavbu nezastaví. Nakonec k ní navíc vůbec nemusí dojít. Návrh změny územního plánu budou zastupitelé schvalovat ještě čtyřikrát. A odtržení může být zbytečné,“ řekl.

Zástupci sdružení však argumentují tím, že jako samostatná obec bude mít Březhrad mimo jiné víc peněz na investice. „Kromě údržby Hradec do obce v posledních letech téměř neinvestoval. Podle našich propočtů to vychází tak, že bychom mohli hospodařit s přebytkem několik milionů,“ řekl zástupce sdružení Zdravý a bezpečný Březhrad Aleš Bezrouk.

Mluvčí magistrátu Václav Svoboda však upozornil, že obec by po oddělení „nezdědila“ pouze poměrnou část majetku města.

„My bychom rádi zachovali celistvost Hradce, ale nebudeme to lámat přes koleno. Pokud by došlo k dělení majetku, dojde také k dělení dluhů města,“ řekl Václav Svoboda.

Dodal, že návrh na referendum má podle magistrátu všechny náležitosti. O jeho vypsání rozhodnou zastupitelé. Náklady, které se mohou vyšplhat přes tři miliony korun, mázaplatit město.

Březhrad se o oddělení už pokusil krátce po sametové revoluci. Lidé to však tehdy v referendu odmítli.