Obchod s lidskými dušemi nabízí starostům okolních obcí neznámý muž. Vydává se za obyvatele Březhradu. Čtvrti, která zoufale potřebuje Čechy s trvalým bydlištěm pro možnost vypsání referenda o osamostatnění od Hradce Králové.

„Ptal se na příjmy a výdaje obce, protože v případě odtržení by počtem obyvatel byli srovnatelní s námi. Hlavním záměrem návštěvy však bylo získání lidí. Zjišťoval, jak bych se na to jako zástupce obce tvářila,“ uvedla starostka Praskačky Miroslava Součková. Identitu muže však odmítla prozradit.

Podle oficiálních údajů hradeckého magistrátu chybí Březhradu k potřebné hranici jednoho tisíce občanů 94 lidí. Zastánci osamostatnění ovšem statistice magistrátu nevěří, a proto nyní na vlastní náklady sčítají obyvatele.

Zřejmě kvůli vysokému počtu chybějících duší oslovil muž také vzdálenější Předměřice nad Labem. „Chtěl poradit s nějakými věcmi okolo rozpočtu a dojednat si schůzku. Z jeho slov jsem pochopila, že by měl zájem o získání občanů. Tvrdil, že bychom se domluvili. Tím to skončilo, k dalšímu kontaktu nedošlo,“ sdělila starostka Předměřic nad Labem Stanislava Marková.

Ke kontaktování starostů se přiznal člen přípravného výboru referenda Aleš Bezrouk. Popřel však, že by se snažil „papírově“ získat nové obyvatele Březhradu. „Nechceme být závislí na městě. Proto jsem se ptal na možnosti zajištění různých služeb, výpomoci, rozpočet a podobně. Asi došlo k nedorozumění,“ tvrdí Bezrouk.

Podle předsedkyně občanského sdružení Zdravý a bezpečný Březhrad Dany Pavlíčkové může jít o člověka, který si oddělení čtvrti nepřeje. „Osmdesát procent obce je pro odtržení. Ale víme o lidech, kteří to nechtějí, donášejí primátorovi a škodí nám,“ dodala.

MARTIN ČERNÝ
RADEK ŠPRINC