„Pokud je v posudku konstatováno, že dokumentace je na hranici akceptovatelnosti, tak z mého pohledu je za touto hranicí,“ uvedl například obyvatel Březhradu Pavel Sonda. „Je val mezi areálem a obytnou zástavbou vůbec realizovatelný? Zatím se ho projektantům nepodařilo ani namalovat,“ ptá se.

Další březhradský obyvatel Aleš Bezrouk řekl. „Zarazilo mě, že posuzovatel tady píše, že dochází k překračování hygienických limitů a přitom hygiena řekla, že k překračování nedochází,“ diví se.

Projednávání se zúčastnil také zástupce sousedních Opatovic. „Zajímá nás především hluk a řešení dopravy,“ sdělil starosta Pavel Kohout.

„Co se tady děje, tomu nerozumím. Lidé si udělali nějakou chiméru z filmů pro pamětníky, jak funguje ocelářství,“ diví se jednatel firmy ThyssenKrupp Ferrosta Radek Miláček. Dodal, že negativní vliv areálu na okolí bude minimální. „Teď jsme v padesát let staré hale v ZVU a když stojíte venku, neslyšíte nic. V Březhradě má být hala dvouplášťová s pěnovou výplní,“ vysvětlil. Dodal, že automobilová doprava povede jižně od areálu, tedy mimo obytnou zástavbu. Hluk nezpůsobí ani vagony s nákladem, které do haly zatáhne lanem naviják.

Investor předpokládá, že k otevření areálu by mohlo dojít za dva roky.

Připomínky dotčených subjektů i veřejnosti ke stavbě areálu je možné na krajský úřad podávat do 7. května. „Do 6. června krajský úřad vydá stanovisko z hlediska posouzení této stavby na životní prostředí,“ sdělil mluvčí kraje Imrich Dioszegi.