Až o třicet procent více pracovních nabídek přinesou studentům letošní prázdniny.

Je tomu tak díky dovoleným a sezonním pracím. Zájem se každoročně točí kolem sběru ovoce, pohostinství a výpomoci na stavbách.
Také cizina láká stále více studentů. Dívky vyhledávají hlídání dětí a chlapci upřednostňují manuální práce. Spojí tím výdělek a zdokonalení cizího jazyka zároveň.

Prioritu v hradeckých agenturách stále drží místní firmy. „Mzda brigádníků se pohybuje od pětapadesáti do osmdesáti korun hrubého za hodinu.
Nejlépe placená je vykládka kamionů, nebo práce operátorů v call centru, kde jsou pro hlavní motivací bonusy v neomezené výši. Velmi dobře placená je také práce ve výrobě,“ uvedla Ilona Víznerová z pracovní agentury Start People.

Agentury pro tak žádanou pozici, jakou je zmíněná práce operátorů v call centru, vybírají komunikativní a časově flexibilní uchazeče. Tato přizpůsobivost je stále obvyklejším požadavkem, který však nemůže splnit každý.

„Větší šance jsou u vysokoškoláků, protože jim fakulty dávají lepší časové podmínky, než mají středoškoláci. Také jsou zodpovědnější a umí si lépe poradit v nečekaných situacích. U specifických prací samozřejmě rozhoduje i odbornost, kterou mohou nabídnout právě oni,“ dodala Ilona Víznerová.
Nabídky pracovních agentur se velmi často prolínají, rozhoduje osobní přístup a profesionální jednání. Pracovníci se snaží splnit představu uchazeče o zaměstnání, podat co nejlepší servis a poskytnout dostatek informací včetně dobré rady, ale ne vždy se tak děje. Výjimkou nejsou stížnosti uchazečů právě na přístup pracovníků a neucelené informace.

Důležitým kritériem pro většinu nabídek týkající se komunikace s lidmi je příjemný vzhled. Pro práci hostesky se stává přímo nutností. Ale i jinde se lidé setkávají s podobnými požadavky, a to například u pozic kamelotů, kde je důležitým kritériem jejich výška kvůli připravovaným kostýmům.
Zdánlivě jednoduché nalezení přivýdělku může být pro „obyčejného“ středoškoláka minimálně obtížné.

„Sehnala jsem si brigádu ve firmě, kde měli nepochopitelný systém. Pokud jsem po telefonu nesmluvila alespoň dvě schůzky, nedali mi ani korunu. Pořád všechny nutili volat a byla to vážně jen dřina za málo peněz,“ sdělila Michaela Olexová, studentka gymnázia Boženy Němcové.
Růžově to nevidí ani vysokoškoláci. Vadí jim obvykle to, že Hradec Králové neznají natolik, aby si něco našli sami, a tak musí navštívit pracovní agenturu.

„Je hezké, že se o nás starají, ale kolik si vezmou za zprostředkování, a co nám z toho potom zbyde! Přijde mi nefér pracovat za necelých padesát na hodinu jen proto, aby si vydělali ještě oni. Není se čemu divit, že každý druhý teď pracuje načerno,“ řekla studentka Univerzity Hradec Králové Radka Janů.

Hradečtí nováčci na konkrétní firmy kontakty nemají, jsou tedy nuceni vyhledat někoho, kdo jim pomůže. Většina by raději tuto cestu nevolila, přesto počet zájemců o zprostředkovatele stoupá.

„V průběhu roku jsme zaregistrovali stovky lidí. Samozřejmě ne každý z nich brigádu přijme. Oproti minulosti došlo ale k výraznému navýšení i počtu těch, kteří ji přes nás získali,“ uvedla Markéta Pavlíková, branch manager agentury Manpower. (pk)