Překvapením je už samotná výměna bruselského zastoupení. K působení Václavíka totiž vedení kraje nemělo výhrady. Ovšem jen do doby, než se hejtmanem stal Radko Martínek. „Chceme tu práci zefektivnit. Za méně peněz by mělo být více muziky,“ vysvětloval neurčitě důvody personální výměny hejtman.

Daňové poplatníky stojí zastoupení kraje v Bruselu kolem tří milionů korun ročně. Martínek poukazuje třeba na to, že tam Václavík žil ve služebním bytě i se svou rodinou. Brennerová je svobodná.

Václavík ale není zdaleka jediný vysoký úředník kraje, který musel po říjnových volbách odejít z funkce. Do nového výběrového řízení se už Václavík nepřihlásil a z Bruselu se po předání agendy Brennerové vrátí do Pardubic. Měl by ovšem zůstat na krajském úřadě.

Brennerová zvítězila mezi osmi uchazeči. „Jsem pardubický rodák a jako patriot se chci o kraj v Bruselu zasadit,“ řekla o sobě Brennerová. Kraj si slibuje, že ve funkci ambasadora Brennerová zužitkuje své zkušenosti z evropské problematiky, které načerpala při své dosavadní praxi. Vystudovala politologii, mezinárodní vztahy a evropská studia na brněnské Masarykově univerzitě, poté podobný obor na univerzitě v britském Kentu. Pracovala v delegaci Evropské komise v České republice, byla mimo jiné zodpovědná i za kampaň před českým referendem o vstupu do EU.