Místo aut se včera na jedné z nejrušnějších ulic ve městě, Pospíšilově třídě, proháněli lidé na kolečkových bruslích. V Hradci začala česká část největšího středoevropského seriálu závodů Nestlé LifeInLine Tour 2009.

Organizátoři se rozhodli trať po čtyřech letech přestěhovat z bezpečnostních důvodů. „Na Benešově třídě je pro nás nekvalitní asfalt. Vloni tam spadlo pětašedesát lidí, což je opravdu moc. Tady je trať sice úzká, ale jinak perfektní,“ řekl šéf týmu pořadatelů Martin Plecitý.

Závodníci si novou trať, která letos měřila 2040 metrů, nemohli vynachválit. Místní obyvatelé už tak nadšení nebyli. „Uzavřít téměř na celý den Pospíšilku je nesmysl. Myslím, že do města takové závody nepatří. Slušelo by jim třeba letiště, kde jsou také kvalitní dráhy,“ míní například Josef Dvořáček.

Do závodů se nakonec přihlásilo 480 borců, což je hradecký rekord. Kromě Čechů dorazili také jezdci z Francie, Polska a ze Slovenska. Jedním z favoritů byl podle pořadatelů bruslař z české špičky Petr Lochman. Tour vyhrál v letech 2005 a 2007, vloni skončil druhý.

„Tenhle typ trati mi moc nevyhovuje. Na můj vkus je to příšliš krátké. Potřeboval bych, aby se ochladilo a byly tvrdší podmínky. Beru to jako přípravu. Letos bych se chtěl dostat na mistrovství Evropy a světa a také na světové hry,“ řekl 36letý veterán.

Dráhu si mohl vyzkoušet prakticky kdokoliv. Kromě volného bruslení organizátoři připravili dětské závody v pěti kategoriích, Fitness desítku pro hobby jezdce a závod tříčlenných štafet. „Přišel jsem se jen projet. Mám v nohách 40 kilometrů na kole po horách. Je to paráda. Jen mě mrzí, že vedení města nedokáže zajistit, aby tady nestála auta,“ řekl europoslanec Oldřich Vlasák.

Hlavním kláním byl Český pohár v půlmaratonu na 21 kilometrů. Na start se postavilo 159 lidí. Mezi muži zvítězil Francouz Mathieu Grandegerard, Petr Lochman dojel na 18. místě. Ženám dominovala Polka Paulina Kowalik.