„Dcera skončila dřív ve škole, tak jsme využili hezkého počasí,“ říká Diana Hrdá, obouvá si brusle a míří za dcerou a synkem na kluziště. A po chvíli už může ohodnotit i umělý povrch kluziště o rozměrech 10 na 24 metrů: „Dlouho jsem na bruslích nestála, je to takové pomalejší, ale je to fajn,“ hodnotí spokojeně a s úsměvem mladá žena.

Hned vedle se rozjíždí vánoční trhy. Z 90 stánků už je otevřená naprostá většina. Nechybí středověký kolotoč, střelnice ani kovář. „Snažili jsme se vyvážit sortiment, aby si přišel takříkajíc každý na své. Jsou tady umělecká řemesla, lidová tvorba, koupit půjde vánoční ozdoby a třeba i drobné dárky,“ říká Miroslav Franc, ředitel Hradecké kulturní a vzdělávací společnosti, která trhy pořádá.

Venkovní kluziště už čeká na první bruslaře, velké je 24x10 metrů.
Umělé kluziště v Hradci už čeká na první bruslaře, rozpaky budí jeho kapacita

Všude hlavně voní svařák, punč, koláče, vedle se griluje maso a klobásy. Ceny jednoho ze základních kamenů Vánoc – tedy svařeného vína - začínají na 50 korunách za dvě deci. Většina stánků ho pak nabízí o desetikorunu dráž. Za párek v rohlíku zaplatíte od 35 korun, klobása stojí kolem stovky za porci.

Nabalení stánkaři ale nenabízí jen jídlo a pití. Koupit se dají svíčky, vánoční ozdoby, formy na cukroví, rukavice nebo šály. Pod Bílou věží pak září vánoční smrk, vedle je vyřezávaný betlém a na první koncerty čeká také pódium. V pátek večer zazpívá Kateřina Brožová i hradecký big band Factorial! Orchestra, v sobotu třeba Ilona Csáková a v neděli pak Michal Horák.

Zdroj: Jiří Fremuth

Na Velké náměstí se mohou lidé zdarma svézt speciální autobusovou linkou, nebo vláčkem. Historické centrum bude patřit vánočním trhům do 22. prosince.

Vánoční poutákVánoční poutákZdroj: Redakce