JAK ZACHRAŇOVAT
zachovat klid, snažit se s tonoucím komunikovat

volat linku 112, popsat, jak se to stalo, jak daleko je tonoucí od břehu, upřesnit polohu u rozlehlých ploch

zachráněnou osobu zabalit do deky nebo teplého oblečení popřípadě zahájit resuscitaci

záchranu zvířat přenechejte hasičům

Kolem krajského města je vodních ploch poměrně hodně a řada lidí jejich zamrzlé hladiny využívá k zimním sportům. Ne vždy však může být tloušťka ledu zcela bezpečná. Odhadnout, jestli lze na ledu bezpečně bruslit, však musí lidé sami. Žádná instituce se nezabývá tím, že by tloušťku ledu na rybnících měřila.

„My měříme sílu ledu pouze na nádrži Rozkoš, tam ještě před Vánoci byl led silný kolem deseti centimetrů,“ uvedl Václav Jirásek ze Správy Povodí Labe.

„Letos si na žádnou událost, kdybychom tahali někoho z vody, nevzpomínám. Ale není to zase až tak neobvyklé, často pomáháme probořeným zvířatům a někdy i vozidlům,“ uvedla Martina Žahourková, mluvčí hradeckých hasičů.

Řidiči si často chtějí po zamrzlé vodní ploše zkrátit cestu, což se nemusí vždycky vyplatit. Ušetřené pohonné hmoty pak jistě nevyváží riziko utonutí a následný servis vozidla. Záchranáři nedoporučují vstupovat na tekoucí vody. V klimatickém pásmu České republiky některé řeky nezamrzají vůbec a jiné jen na velice krátkou dobu. I když se může zdát, že potok nebo řeka jsou souvisle pokryty ledem, v místech hlavního proudu dochází k zeslabení ledu. Pak může být nebezpečný nejen chlad, ale i proud.

Na stojatých vodách je led bezpečný, až když celodenní teploty klesnou pod bod mrazu po dobu deseti dnů a síla ledu dosahuje minimálně pěti centimetrů. Sportovním aktivitám by se lidé měli věnovat alespoň ve dvou.

PRAVIDLA POHYBU PO LEDOVÉ PLOŠE
nechodit ve skupinách

mezi jednotlivými osobami se doporučuje dodržovat vzdálenost pět metrů

led by měl být silnější než 25 centimetrů

dobré je mít při sobě tzv. Ice Picks, hroty, které umožní lépe vyšplhat z díry v ledu

oděvy z umělých vláken tolik nenasáknou vodou

nechodit na zamrzlé plochy nádrží s přírodním odtokem a přítokem

při záchraně propadlého volat záchranáře a pomáhat s ohledem na svou bezpečnost, k postiženému se plazit nebo mu podat nějakou větev či žebřík