Hájenka U Dvou šraňků má vysokou šanci na záchranu. Je však otázka v jaké podobě. Nyní, když město ustupuje od svého záměru vybudovat na jejím místě UFO, jak se mezi obyvateli Hradce Králové přezdívá magistrátem připravovanému Lesnímu centru, které by mohlo stát na nedaleké střelnici, se vyskytla další otázka. Co z chátrající budovou? Pod svá křídla ji chtějí Městské lesy, které v její blízkosti hodlají pěstovat vánoční stromky.

Samotná budova pak má dle vyjádření ředitele městské společnosti Milana Zerzána dvě možnosti, jak přežít. „Rozhodně chceme hájenku zachovat. Jen ještě nevíme jak se k celé záchraně postavíme. Jednou z možností je celou hájenku zrekonstruovat. Avšak stále nevíme, kolik by to stálo," řekl Deníku Milan Zerzán s tím, že druhou možností je původní fořtovnu srovnat se zemí a na jejím místě postavit její repliku.

„Nejsem však architekt ani projektant. Vše bude záviset na jejich odborných závěrech," řekl Milan Zerzán s dodatkem, že teď bude záležet i na hradecké radnici, zda vůbec hájenku pod správu Městských lesů převede. Další vývoj je podle něj pak otázkou několika let.

„Na tomto místě stávala úplně stejná hájenka, jako stojí dnes." Možná že takovýmto nápisem se bude jednoho dne pyšnit fořtovna U Dvou šraňků.

Městské lesy, které chtějí hájenku převzít pod svou správu, se totiž netají tím, že v případě, kdy by rekonstrukce stávajícího objektu byla nad jejich finanční možnosti, nebrání se celou stavbu strhnout a na jejím místě vystavět její přesnou repliku.

Dodržení slibu?

„Mohu se zaručit za to, že o hájenku lidé nepřijdou. Je však otázka, zda bude nová, nebo stará. Je totiž mít lepší novou a funkční stavbu, než zbytečně investovat do chátrajícího objektu," řekl Deníku ředitel Městských lesů Milan Zerzán, který tak odpověděl na výtky odpůrců bourání s aktivistou Alešem Dohnalem v čele.

Aleš Dohnal totiž chce, aby město přehodnotilo svůj záměr a  zrušilo demoliční výměr. „Sice jsem rád, že město ustupuje od svého záměru vystavět na místě hájenky UFO, ale bylo by dobré, aby deklarovalo, že nehodlá hájenku zbořit. Pokud tu bude stále demoliční výměr, hrozí, že tu hájenka i přes zjevné sliby jednou prostě stát nebude," tvrdí Aleš Dohnal, který se kvůli demolici odvolal ke Krajskému úřadu.

„Proti rozhodnutí o povolení demolice bylo podáno odvolání a spis se nyní nachází na krajském úřadě. Město žádné informace o tom, jak je věc krajských úřadem (odvolacím orgánem) řešena, nemá," informovala Deník tisková mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková s tím, že město předpokládá, že objekt hájovny do budoucna převede na Městské lesy Hradec Králové, které objekt na základě jimi podané informace městu, využijí po rekonstrukci ke svým účelům. „V předmětné lokalitě se nachází i menší sklad, který v budoucnu své využití, a to i podle městských lesů, mít nebude. Právě pro účely odstranění skladu by se mohlo pravomocné povolení použít. Tohoto práva lze podle platné legislativy využít i jen částečně," dodala mluvčí a připomněla, že demoliční výměr byl v minulosti udělen i v případě Všesportovního stadionu.