Kruh pro občanskou společnost (KOS) v čele s velkým odpůrcem uvažovaného moderního environmentálního centra Alešem Dohnalem totiž nechce čekat na výstupy jednání mezi náměstkem primátora Jindřichem Vedlichem a Výborem pro územní plánování (VÚP), který má dát jasnou odpověď na otázku: Kam s Environmentálním centrem?

Na únorovém hradeckém zastupitelstvu totiž přišla z VÚP výzva, aby město, potažmo náměstek primátora Jindřich Vedlich, hledalo pro stavbu případné jiné místo.

Jiná alternativa

„Už z kroků radnice a oddalování této otázky je zcela zřejmé, že se ze strany vedení města jedná jen o jakousi hru na to, kdo má větší výdrž. Nechceme, aby celá věc upadla v zapomnění a město si nakonec stejně prosadilo svou. Proto jsme se rozhodli být aktivní a hledat sami jiné východisko," uvedl Aleš Dohnal.

Východiskem je pak podle něj spolupráce s nadací Via, která v těchto dnech poskytla KOSu třicetitisícový grant, jenž občanská společnost použije na alternativní studii. „V rámci grantu budeme hledat i vhodný pozemek, kdy následně oslovíme architekta, aby zpracoval podklady pro environmentální centrum, kterému by dal adekvátní podobu," uvedl Aleš Dohnal s tím, že současná podoba UFA mu přijde předimenzovaná. Právě uvažovaný jiný pozemek je však zatím velkou neznámou. Podle Aleše Dohnala bude spolek pátrat jak v městských, tak i v privátních vodách. „Ideální by bylo, kdyby se pozemek nacházel v majetku města. A kdyby ne, tak by ho město mohlo pro tyto účely od soukromníka vykoupit," míní zástupce KOSu, který však chce jednání s městem o případném odkupu projednat až po „vyčerpání" grantu. „V následujících čtyřech týdnech chceme hledat pozemek. Dalších šest týdnů pak bude trvat koncept studie. Jasno by tak mělo být někdy v červnu," dodal Aleš Dohnal s tím, že studie by měla počítat s jednou učebnou, zázemím a skladem.

Proč se však odpůrci UFA nechtějí se svým záměrem svěřit vedení města a přijít až s novou vizí, vysvětlil Aleš Dohnal neochotou zástupců Hradce Králové. „Nebudeme se bránit sejít se se zástupci ještě před koncem našeho plánu, ale jednotlivé kroky města dokazují, že nemá zájem se domluvit. Ze začátku jsem chtěl městu věřit. To však skončilo v době, kdy nechtělo ustoupit od pozdržení či zastavení územního řízení a řízení o odstranění stavby, které by mělo skončit tento týden," dodal Aleš Dohnal.

Žádný spěch

Na aktivitu spolku Deníku zareagoval náměstek primátora Jindřich Vedlich: „Varianty na alternativní umístění centra jsou zpracovány, představil jsem je kolegiu primátora a tento čtvrtek s nimi seznámím VÚP. Nemohu předjímat jeho rozhodnutí. Vzhledem k tomu, že v tuto chvíli není dotační titul, ze kterého by se mohlo centrum postavit, není zde žádný časový spěch. Svoji ochotu spolupracovat s petenty jsem Lukáši Kociánovi již deklaroval."