Jaké má policie poznatky o místě konání Dne svobody pořádaném Dělnickou stranou?
Sraz mají na vlakovém nádraží v Hradci Králové. Podařilo se nám zjistit, že by se akce mohla konat přímo v Hradci, prověřujeme dvě místa.

A co Josefov?
O něm se mluví proto, že sedmdesát procent obyvatelstva je tam romské národnosti. Ve čtvrtek tam začíná metalový festival Brutal Assault. Jeho pořadatelé na svých stránkách uváděli, že mají obavy z toho, aby se v sobotu po konci festivalu nechtěli účastníci tohoto srazu přesunout do Josefova. Kromě pevnosti zde ale snad není žádné místo, kde by bylo možné ten sraz pořádat. Nejpravděpodobnější je tedy Hradec.

Kde konkrétně?
To bych raději blíže neurčoval.

Organizátoři zatím neprozradili, kde se akce bude konat, účastníci se to mají dozvědět až na místě srazu na vlakovém nádraží v Hradci. Jde o novinku v organizování akcí spojených s pravicovým extremismem?
Pokud bychom uvažovali, že je to akce Národního odporu, tak je to normální praktika. Ale byli jsme z toho sami překvapeni, protože tato akce byla zaštítěna Dělnickou stranou a nazvána oficiálním hudebně-politickým protestem. Samotné nás udivilo, že Dělnická strana svolila, aby to bylo tímto způsobem organizováno. Ačkoliv má jít veřejný mítink, místo jeho konání tají.

Je podle policie Dělnická strana napojena na Národní odpor? Odborník na extremismus Ondřej Cakl uvedl, že volebními lídry strany do krajských voleb jsou mnohde aktivní členové Národního odporu.
Sám jsem ty kandidátní listiny neviděl. Je pravda, že na webových stránkách Národního odporu je přímo pozvánka na tu sobotní akci Dělnické strany. Já jsem se spíše za svou praxi setkal s tím, že se členové Národního odporu od něj oprostili, teprve poté se stali členy Dělnické strany a nadále propagovali myšlenky národní hrdosti.

Jak hodnotíte nynější stav pravicového extremismu na východě Čech?
K nejproblémovějším místům patří Havlíčkobrodsko (Vysočina je územím pod působností Správy východočeského kraje Policie ČR, pozn.red.), respektive Světlá nad Sázavou, kde se nám ustanovila skupina asi třiceti osob inklinujících k Národnímu odporu. Aktivně se účastní jeho akcí doma i v zahraničí. Dalšími lokalitami je Trutnovsko a Náchodsko, kde se většinou konají hudební produkce.

Stoupá v tomto regionu počet akcí, které jsou organizovány pro sympatizanty s extrémní pravicí?
Oproti loňsku četnost akcí na východě Čech stoupá. Na začátku tohoto roku jsme zaznamenali vyšší počet hudebních akcí, a to většinou na Trutnovsku. Letos jsme zatím sledovali čtyři akce. Nezaznamenali jsme tam porušení zákona. Ta scéna je velmi dobře organizovaná, hlídají si, aby nepřekročili zákonná ustanovení a nezavdali důvod ke zrušení akce.