Osud v srpnu vyhořelé, památkově chráněné Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš je stále nejasný.

Ačkoliv její majitel, firma Snowy Chalet, sliboval zveřejnění architektonické studie její obnovy už do konce loňského roku, ani do včerejška ji nepředložil. Firma se totiž rozhodla počkat na konec správních řízení s vrchlabskou radnicí.

Prohlásil to Karel Janda z vedení Snowy Chalet. „Vyčkáme na výsledek správních řízení a potom oficiálně představíme studii na obnovu Petrovy boudy,“ uvedl Janda. Odmítl zároveň pochybnosti Deníku, že správní řízení a studie obnovy Petrovky spolu nijak nesouvisí.

Jak to spolu souvisí

V prvním správním řízení hrozí firmě až dvoumilionová sankce, protože před požárem nezajistila objekt proti vlhkosti a větru, jak ji radnice uložila. V druhém správním řízení se řeší zajištění torza objektu po požáru. Kdy by mohla obě řízení skončit, nechtěli úředníci vrchlabské radnice odhadovat.

„Studie se správními řízeními souvisí. Budou v nich i nějaké podmínky, jak ohledně boudy postupovat dál, takže nebudeme do ukončení řízení předkládat nějaký polotovar, který by pak byl odsouzen k zániku,“ řekl Deníku Janda.

Firma však už první variantu studie předložila památkářům k nahlédnutí. Řekl to včera náměstek Národního památkového úřadu v Josefově Jiří Balský. „Vyčkáme na oficiální předložení celé studie a následně o tom budeme samozřejmě dál jednat,“ dodal Balský. Památkáři již dříve oznámili, že by uvítali obnovu původního objektu.

Firma Snowy Chalet původně slibovala dokončení studie do konce minulého roku. Ještě před příchodem zimy nechala z místa požáru odvézt sutiny a zajistila zbytky kamenných stěn objektu.

Petrova bouda shořela 1. srpna. Z celého komplexu tří objektů se podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Hasiči po požáru uvedli, že oheň někdo založil úmyslně. Policie, která požár vyšetřovala pro podezření z trestného činu poškození cizí věci, v polovině září oznámila, že nezjistila pachatele, a vyšetřování případu odložila.

„Za nic nemůžeme“

Firma Snowy Chalet však odmítla veškeré spekulace o tom, že se jí požár mohl hodit. A varovala, že zažaluje každého, kdo s takovou domněnkou přijde. Majitel firmy Vladimír Kovář od počátku vyšetřování odmítal odpovědět i na otázky Deníku, které se týkaly plánů s „Petrovkou“ a možné odpovědnosti za požár.

Mluvčí policie tehdy pouze dodala, že pokud by se ve věci objevily nové skutečnosti, policie by spis znovu otevřela. To se však zatím nestalo.

Bouda byla od roku 2008 pro turisty uzavřená. V posledních letech ji poškodilo vlhko a vandalové. Začalo hrozit, že se kvůli špatnému technickému stavu zřítí.

Tři osudové roky postupné zkázy

Bouda je od roku 1997 kulturní památkou a za movité kulturní památky jsou prohlášeny i některé součásti jejího vybavení.

V roce 2007 ji původní majitel 
z ekonomických důvodů prodal pražské firmě Snowy Chalet.

Od roku 2008 byla bouda zavřená, podle nového majitele kvůli přípravám na rekonstrukci, a dále chátrala, ničila ji vlhkost i vandalové. Otřesný stav a (ne)zajištění boudy v březnu 2011 dokumentují následující snímky.

Tři dny před zničujícím požárem Snowy Chalet zrušila plánované a památkáři přikázané opravy. Vrchlabská radnice dala na jaře firmě ultimátum na zajištění chátrající památky do konce září, jinak jí hrozila dvoumilionová pokuta. Do konce července, kdy v Petrově boudě poprvé hořelo, se toho mnoho nezměnilo.

1. srpna 2011 bouda kompletně vyhořela. Podle vyšetřovatelů ji někdo úmyslně zapálil, byly nalezené i stopy hořlavin, pachatele se ale vypátrat nepodařilo a policie v polovině září případ odložila. „Přes veškeré dostupné materiály se nepodařilo zjistit skutečnosti, které by mohly vést k zahájení trestního stíhání proti konkrétní osobě,“ uvedla policejní mluvčí Věra Krejčová. Nebyly zveřejněny ani výsledky expertiz nalezených hořlavin. Podle některých hasičů měl žhář pro svou práci ideální povětrnostní podmínky.
Jak perlu Krkonoš odvál čas…

Petrova bouda (také Petrovka) ležela na hřebenové turistické trase 
u česko-polské hranice 1288 metrů nad mořem.

Patřila k nejstarším krkonošským horským boudám - první zmínka je z roku 1790, už dříve tam stála takzvaná letní bouda. Celoročně obývanou boudu postavil Johann Pittermann (zkomolením jeho jména vzniklo pojmenování „Petrova“) v roce 1811.

Jeden z dalších majitelů Vinzenz Zinecker ji v 80. letech 19. století přestavěl na později vyhledávaný hotel.

V letech 1900 a 1901 byla postavena nová budova s dalšími 44 hostinskými pokoji. V boudě byla zřízena pošta (zrušena 1947), v roce 1910 veřejná telefonní stanice. Okolí boudy je jedním z prvních míst, kde se v Krkonoších lyžovalo.

V letech 1925 až 1929 byl objekt znovu rozšířen a modernizován. Bouda měla 50 zaměstnanců a 64 pokojů se stovkou lůžek.

Po 2. světové válce dostala bouda českého správce, bratři Zineckerové byli odsunuti do Německa.

Po roce 1948 se bouda změnila v odborářskou zotavovnu a kvůli chybějícím investicím postupně chátrala. Odboráři ji však využívali k rekreaci až do roku 1989.

(kim, čtk)