Situace kolem hradeckého artkina Centrál se začíná přiostřovat. Začátkem týdne byl měl vyjít na světlo konečný výsledek auditu, který si nechalo zpracovat město koncem léta.

Zároveň ředitel kina Leoš Kučera (Doma v Hradci) hrozí, že pokud magistrát nepošle občanskému sdružení Pro-Centrál mimořádný příspěvek ve výši 1,5 milionu korun na dofinancování provozu zařízení, bude mít s udržením kina problém nejen jeho současný provozovatel, ale i ten budoucí, pokud město s Pro-Centrálem rozváže smlouvu. Upozorňuje jednak na finanční pohledávky, které by po zániku vztahu mezi sdružením a městem a vznikly, také na zánik licencí týkajících se některých projektů nasmlouvaných sdružením Pro-Centrál a zablokování půjčování filmů od distributorů.

„Tyto informace jsme od Leoše Kučery obdrželi, skutečnost je jiná, celou věc už budeme řešit právní cestou,“ reagoval primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Co se týká příspěvku ve výši 1,5 milionu korun, který občanské sdružení po městě žádá, o jeho udělení bude muset rozhodnout zastupitelstvo. Navýšení obvyklého ročního grantu o 500 tisíc provozovateli kina již zastupitelé odsouhlasili.

„Město směrem k nám skutečně není příliš vstřícné. K dalšímu fungování kina Centrál i výsledkům auditu se podrobněji vyjádříme v úterý,“ reagoval na dotaz Leoš Kučera. V souvislosti s přidělením mimořádných peněz město čekalo na závěry auditu hospodaření kina, který si nechalo udělat v srpnu loňského roku.

„Kontroly dokončujeme až v těchto dnech, protože účetnictví za rok 2010 bylo ze strany sdružení dodáno až koncem roku, tak se všechny lhůty posunuly. Závěry bychom měli vědět dnes,“ uvedla Magdalena Vlčková, mluvčí magistrátu.

Podle našich informací auditoři ve financování směrem od města zjistili nesrovnalosti ve využití dotace ve výši přibližně půl milionu korun. Kontrola upozornila i na další prohřešky týkající se některých výdajů hrazených z prostředků kina, které s provozem samotného kina až tak nesouvisí nebo jsou poněkud přemrštěné.

Informace o zadluženosti kina a špatně vedeném účetnictví sdružení Pro-Central se v plné síle dostaly na povrch loni v létě. K prvnímu říjnu z místa náměstka primátora odstoupil Leoš Kučera s tím, že se vrátí do kina, které léta vedl, udělat pořádek. S primátorem se tehdy dohodli o možnosti návratu na post náměstka, pokud záležitosti v kině budou v pořádku. Členem hradeckého zastupitelstva Kučera zůstává i nadále. Ve funkci náměstka ho nahradila Aneta Maclová (DvH).

Začátkem listopadu občanské sdružení provozující hradecké artkino Centrál požádalo město o milion a půl a zvýšení ročního grantu o půl milionu korun. Navýšení grantu pro provozovatele kina, ať už to bude kdokoliv, zastupitelé schválili.

Všichni zúčastnění – město i občanské sdružení tvrdí, že chtějí artkino ve městě zachovat. O dalším vývoji budeme informovat na stránkách Deníku v příštích dnech.