„Centrum pro postižené Daneta vzniklo po revoluci jaké páté v naší republice," zavzpomínala Věra Kosinová, která zařízení v roce 1993 založila. Nově zrekonstruovaná budova stacionáře, která má kapacitu 31 klientů, je určena dospělým osobám s mentálním či kombinovaným postižením, o které pečují sociální pracovníci, jejichž hlavním zájmem je integrovat postižené do běžného života.

Co se opravilo?
- Zateplení, střešní krytina
- Vodovodní přípojky, kanalizace
- Všechny vnitřní rozvody
- Výtahové šachty, výměna oken
- Celková rekonstrukce a modernizace vnitřních prostor
- Nové či opravené místnosti – cvičná kuchyňka, výdejna jídel, relaxační místnost, tělocvična, rehabilitační místnost.

Oprava byla nutná

Rozsáhlou modernizaci hradil magistrát města a její cena se vyšplhala na třináct milionu korun. „Život postižených se otevírá veřejnosti a přesně tak to má být v moderní společnosti. Jsem rád, že tomu tak je i v našem městě a že jsme k tomu mohli přispět," prohlásil o největší letošní investici města do sociálních služeb primátor Zdeněk Fink.

Nadšený byl nejen on, ale i samotní klienti Danety. „Oprava se mi vážně moc líbí, povedla se. Denní stacionář navštěvuji už od roku 1999," prozradila Simona Gallová. A co nejraději v centru dělá? „Zpívám v našem sboru Daneťáček, ráda také vyšívám. Věnuji se i výtvarným činnostem."

Další klientka – Monika Andersová – oceňuje hlavně nové prostory. „Jsou moc hezky vybavené, bude se nám tu krásně pracovat," prohlásila.

Sbor Daneťáček

Podobně reagovali i pracovníci centra. Například Lada Holaňová, která zde vede sbor Daneťáček, jenž slavností otevření zpestřil svým vystoupením. „Kromě sboru učím hudební výchovu a mám na starosti muzikoterapii. Budova je perfektně opravená. Mám velkou radost, že se vše povedlo a stále na to nevěřícně koukám jako Alenka v říši divů," usmívala se pracovnice.

Veronika Skřivanová