Mezi takové stavby patří budova Gymnázia Boženy Němcové na Pospíšilově třídě, za jejímž vznikem stál i tehdejší starosta města František Ulrich. V současnosti škola nabízí studentům moderní učebny, kvalitní vzdělávání a výběr předmětů podle zájmu studentů.
Budova školy „jen“ za 220 tisíc zlatých
Komplex budov dnešního gymnázia Boženy Němcové byl postaven mezi roky 1897 a 1898 a od počátku byl zamýšlen pro vzdělávání. Za podpory města Hradec Králové 220 tisíci zlatých vznikl podle projektu architekta Suhrady a stavitele Blahníka komplex budov, kde sídlila obecná škola dívčí, obecná škola chlapecká, mateřská škola a měšťanská škola dívčí.
,,Vysvěcení nových škol se uskutečnilo 18. září 1898 za slavnostního průvodu z kostela Panny Marie a vedl jej sám biskup Edvard Jan Brynych doprovázen kánovníky a školní mládeží,“ uvádí článek absolventa Martina Landsmana v almanachu gymnázia Boženy Němcové z roku 2003.
Od roku 1935 povolilo ministerstvo školství a národní osvěty školám nést jméno českého filozofa a pedagoga Františka Drtiny. Dnešní název po spisovatelce a významné osobnosti české literatury Boženě Němcové podpořila škola i její sochou, kterou vytvořil akademický sochař Josef Škoda, a před budovu školy byla umístěna v roce 1950. Škoda je autorem řady dalších významných soch v Hradci – pomníku Jana Husa v Malšovicích nebo sousoší Soutok Labe s Orlicí.
Budova s moderním vybavením dnes nabízí žákům dataprojektory, interaktivní tabule ve třech třídách, kvalitní vzdělání a možnost výběru mezi mnoha volitelnými předměty podle jejich zájmu.
Ve škole, kde v současné době studuje 612 žáků ve dvaceti třídách, maturoval například i hokejista Jan Hrdina. ,,Byl to slušný a vždy připravený student,“ vzpomíná na hráče české reprezentace, účastníka zimních olympijských her v roce 2002, ředitel gymnázia Jan Štěrba.
Ten za další významné studenty školy považuje snowboardistu Martina Černíka nebo fotbalistu Pavla Krmaše. Dodává, že školu navštěvuje i mnoho výherců různých vědomostních soutěží.
Uchazeči se mohou hlásit do čtyřletého, nebo šestiletého studia. Do každého škola přijímá šedesát budoucích ,,gymnazistů“.
TOMÁŠ TUČEK
Za využití almanachu gymnázia Boženy Němcové 1978 - 2003
(Martin Landsman, Mgr. Petr Michálek).