„Zřejmě jsme pro investory dobrým místem," hodnotí situaci starosta Nového Bydžova Pavel Louda a dodává, že největším přínosem je jednoznačně velký nárůst pracovních míst.

Na místě plánuje rozšíření dánská firma Multi-Wing, která vyrábí ventilátory. „Chceme stavět, nejspíš už v létě. Půjde o sklad o velikosti zhruba tisíc metrů čtverečních, počet zaměstnanců se tedy možná o něco málo navýší," potvrdil Deníku zaměstnanec firmy, který si nepřál být jmenován.

Po třech letech zdlouhavých jednání se pro lokalitu u Bydžova rozhodla také firma na brambůrky Bag International původem z Itálie, která už má stavební povolení a do léta začne stavět. Výroba chipsů a slaných krekrů bude spuštěna příští rok. Firma zaměstná přibližně 70 lidí, z toho zhruba 15 v administrativě.

Za dva roky 150 lidí

A do třetice firma Eichenauer, která se zabývá  montáží topných tělísek pro automobilový průmysl. Společnost zaměstná zhruba 50 lidí, v následujících dvou letech plánuje rozšířit závod až na 150 zaměstnanců. Kolem dvaceti z nich najde uplatnění v administrativě. „Firma řeší stavební povolení, snad by v létě mohla začít stavět," doufá starosta Bydžova a doplňuje, že v průmyslové zóně Zábědov, která má celkem 27,5 hektaru, zbývají už pouze necelé tři hektary nevyužité plochy. Město si je nechává zatím jako rezervu.