Jaké mají s veřejnými službami radnice zkušenosti? Například v Novém Bydžově, kde je systém zřejmě nejpropracovanější, se již vystřídalo sedmdesát lidí bez práce, v Nechanicích dosud nikdo, v Hradci Králové mají pravidelně kolem deseti jedenácti lidí a v Chlumci nad Cidlinou do práce zadarmo chodí pět šest nezaměstnaných.

„Je pravda, že jsme si s přípravou veřejných služeb dali hodně práce, takže můžeme nabídnout kolem padesáti profesí. Nejde jen o úklid ulic, ale také o pomoc například v knihovně, školní jídelně nebo v divadle. Jenže nabídku máme tak rozsáhlou, že úřad práce nemůže naše všechny vyřídit. A navíc je s tím dost papírování. Nyní se jedná o dalších dvacet lidí, kteří by mohli nastoupit," řekla tajemnice novobydžovské radnice Marcela Česáková. Jak dodala, zkušenosti s nezaměstnanými mají slušné, jen tři z nich porušili podmínky smluv, a tak je řešil úřad práce. „Na druhé straně se patnáct z nich natolik osvědčilo, že jsme se převedli na veřejně prospěšné práce, kde již berou peníze," uvedla Marcela Česáková.

V Hradci Králové jedenáct nezaměstnaných pracuje pro technické služby. „Někteří se vymlouvají na nemoc, ale úřad práce i my si je vždy pohlídáme, aby podmínky veřejné služby splnili. Nestalo se nám, že bychom někoho museli na úřad práce hlásit," poznamenala Alena Hamplová z hradeckých technických služeb. Podle ní se především starají o úklid města a také natírají zábradlí.

Také v Chlumci nad Cidlinou nezaměstnaní uklízejí ulice. Horší to ale bude v zimě. To podle tajemníka radnice Pavla Školníka pro ně nebudou práci mít.