Na Hradecku nejen v krajském městě, ale také v Ohnišťanech, v Chlumci nad Cidlinou a v Novém Bydžově. Tam všude se už pilně připravují.

V Novém Bydžově si koledy zazpívali už loni. Akce se vydařila, a tak se lidé na vánočně vyzdobeném Masarykově náměstí sejdou znovu tuto středu. Opět tu nebude chybět Novobydžovský chrámový sbor. „Na zkoušce jsme si rozdali vybrané koledy, které se budou letos na náměstí zpívat, a secvičili si je. Na náměstí se už moc těšíme, líbilo se nám tu i loni. Sešlo se skoro celé náměstí, lidé spolupracovali a zpívali spolu s námi. Bylo to vážně moc pěkné a doufáme, že bude i ve středu," slibuje dramaturg a varhaník novobydžovského sboru Ondřej Vávra.

Senioři z Chlumce

S Deníkem si zazpívá také Domov V Podzámčí v Chlumci nad Cidlinou. „Klienti v našem domově prožívají vánoční atmosféru a snažili jsme se jim proto dopřát také tuto akci. Dočetli jsme se o ní na stránkách Hradeckého deníku, a tak jsme neváhali a ihned se přihlásili," říká sociální pracovnice Kateřina Verflová.

„Oslovila jsem studenty ze základní umělecké školy v Chlumci nad Cidlinou a ti moc mile přivítali náš nápad akce se zúčastnit. Ve spolupráci s nimi se ji pokusíme uskutečnit," dodává Kateřina Verflová.

Domov V Podzámčí nezůstane jen u vybraných šesti koled, ale přidá i některé další. Klienti si je zazpívají venku, před vstupem do budovy. Zimy se bát prý rozhodně nemusí. Zahřívat je totiž bude horký čaj.

Zpívají i Ohnišťany

Velké přípravy panují i v Ohnišťanech. Malé obci, která má kolem tři sta obyvatel a nachází se zhruba deset kilometrů od Nového Bydžova. „Je to poprvé, co jsme se ke zpívání připojili, o to více se ale těšíme," usmívá se starostka obce Eva Jiříčková. Ve středu před 18. hodinou se tu lidé sejdou u ozdobeného stromečku uprostřed návsi, koledy budou hrát z místního rozhlasu – obec je naladí díky přenosu Českého rozhlasu, který bude akci přenášet živě z Hradce.

„Na koledy se tu sejdou všechny generace. Jak senioři, kteří jsou v naší obci velmi aktivní, tak děti z místní mateřské školy. Chceme si to zkrátka užít," těší se starostka Ohnišťan.

Přijede také Smolík

A užít si to chce koneckonců také Hradec Králové. Loni tu zazpíval Petr Kotvald s Leonou Machálkovou, letos se lidé mohou na Pivovarském náměstí těšit na koledy v podání zpěváka Jakuba Smolíka a také Českého chlapeckého sboru.

„Tisíce lidí v celých východních Čechách budou na návsích i náměstích zpívat pět koled Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a Pásli ovce valaši. Poslední dvě koledy vybrali čtenáři hlasováním, na závěr jako přídavek budou opět znít populární Vánoce, Vánoce přicházejí. Čtenáři Deníku tak mají možnost zařadit do svého nabitého předvánočního programu zcela nevšední zážitek, který k adventu rozhodně patří," zve na Česko zpívá koledy šéfredaktor východočeských Deníků Imrich Dioszegi.

Narodil se Kristus Pán i Půjdem spolu do Betléma
Šest oblíbených českých vánočních koled. Právě ty si zazpíváme ve středu 10. prosince úderem 18. hodiny. Které z nich to jsou? Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Den přeslavný jest k nám přišel a také Pásli ovce Valaši. Po loňském velkém úspěchu zakončíme zpívání vánoční písničkou Vánoce, Vánoce přicházejí. Pokud neznáte texty, můžete si je nastudovat na našich internetových stránkách www.denik.cz, kde najdete i fotografie z minulých tří ročníků. Zpěvníček s koledami naleznete také ve středečním vydání Deníku.
Pokud se na na nejbližší Česko zpívá koledy nedostanete, stačí ve středu večer naladit rádio. Přímý přenos z hradeckého náměstí bude vysílat Český rozhlas Hradec Králové, který bude akci moderovat.
Těšíme se na vás, přijďte si zazpívat spolu s námi!

Zazpívejte si nejen na Pivovarském náměstí
Hradecko - Vánoce klepou na dveře a stejně s nimi se blíží také akce našeho Deníku nazvaná Česko zpívá koledy, kterou si oblíbily tisíce lidí po celé zemi i v zahraničí.
Princip je jednoduchý: sejít se ve stejný den a čas na náměstích, u kostelů či na jiných místech ve městech i vesničkách a zanotovat si společně nejznámější české koledy.
Zpívat budeme už ve středu 10. prosince úderem 18. hodiny na Pivovarském náměstí v Hradci Králové.
Vystoupí zde Jakub Smolík a Český chlapecký sbor. Večerem bude provázet moderátorská dvojice Jakub Schmidt a Romana Pacáková z Českého rozhlasu Hradec Králové.
V éteru uslyšíte také přímý přenos z hradeckého koncertu.
Vstup na akci je zdarma a k zahřátí bude rozdávat hotel Černigov svařené víno. Zpívat se bude ale také jinde.