Chodí od domu k domu, nabízejí změnu dodavatele energií, ale hlavně – jsou čím dál agresivnější. Zvláště v posledních týdnech se s nimi v Novém Bydžově snad roztrhl pytel. Město proto připravuje nařízení, které činnost podomních a pochůzkových prodejců zakáže.

„Plánovaná změna vzešla z poptávky místních obyvatel. Konkrétně z řad seniorů, na něž obchodníci své nekalé triky zkouší nejčastěji," vysvětluje vedoucí Odboru živnostenského a sociálních věcí Martin Kořínek.

Současný tržní řád Bydžova prošel poslední úpravou v roce 2001. „Zhruba během měsíce bychom mohli nový právní předpis připravit, pak ho musí schválit rada města," dodává Kořínek.

Manželka je odmítla

„Je pravda, že v poslední době se tu podomní prodej uskutečňoval hojně. Šlo hlavně o nabídku levnějších energií," připouští velitel bydžovské městské policie Bohumil Orel a dodává, že jelikož město prodej zatím nijak právně neomezovalo, nemohli strážníci podomní obchodníky ani sankcionovat. „Zaměřují se hlavně na starší osoby a to je velmi nebezpečné. Lidé se  musí naučit říct jim ne. Přišli i ke mně domů, manželka je ale naštěstí hned odmítla," pokračuje Bohumil Orel.

Za půl roku dvakrát

Zkušenosti s praktikami prodejců si čile vyměňují Bydžovští i na facebooku. „U nás už minimálně za půl roku byly ze dvou společností," píše Pavlína Hnátová. Zážitek přidává i Anna Mňuková: „Před Vánoci mě navštívili kluk s holkou, nepochodili a vůbec se jim to nelíbilo."

„I přes varující zkušenosti a zprávy z médií podomní obchod kvete a je stále dost lidí, kteří lákavým, nicméně často neúplným, lživým a předraženým nabídkám neodolají a uzavřou nevýhodnou smlouvu, ze které se lze jen těžce a draze vyvázat," potvrzuje  tajemnice města Marcela Česáková, která doufá, že zákaz bude schválen ještě v zimě.

Prodejci nesmí lidem klepat na dveře na pětistovce míst v Česku
Nekalé praktiky podomních obchodníků se stále stupňují. Lidé si stěžují na jejich agresivní chování i to, že jim nutí předražené a naprosto zbytečné zboží. I proto řada radnic přistoupila k zákazu tohoto prodeje. V Česku je takových míst už zhruba pětistovka. Zákaz platí například od začátku roku 2014 v Hradci. I přes zákaz tu však šmejdi čas od času klepou lidem na dveře dál. Strážníci tu takových případů monitorují několik desítek.