S trpělivostí u konce je už radnice v případech notorických dlužníků, kteří mají u města více než tři a půlmilionový vroubek.

Když to nejde po dobrém, tak to půjde po zlém, dalo by se říci. Městský úřad totiž své dlužníky obeslal s poslední upomínkou. Pokud ani tato nezabere, přikročí k razantnímu kroku.

„Když nás lidé do měsíce nezkontaktují, abychom se domluvili, jak situaci řešit, tak přistoupíme k exekuci na jejich účtu nebo případně k exekuci na mzdu,“ uvedl některé z možností řešení Jiří Prokop, vedoucí finančního odboru Nového Bydžova.

Město již nemíní dál čekat. Největší podíl z celého dluhu tvoří dopravní pokuty.

Tam se částka vyhoupla na 1,5 milionu korun. Mezi těmito hříšníky však nejsou jen obyvatelé Nového Bydžova, ale zhruba čtvrtinu tvoří řidiči z celé republiky. Rekordmani mají u města i 50tisícový vroubek.

Milionová částka vázne také u poplatků za popelnice. „Je to suma evidovaná od roku 2002, kdy jsme začali poplatek vybírat. Někteří lidé nezaplatili ještě nikdy. Tady však řešíme velké problémy s tím, že část dlužníků má sice trvalý pobyt ve městě, ale nikdo je nikdy neviděl,“ doplnil Jiří Prokop.

Vyšší sumy dluží radnici kolem pěti set lidí. U téměř stovky z nich však není známo, kde bydlí.

„Některé částky jsou v podstatě nedosažitelné. Ti lidé nemají majetek ani peníze či práci a my musíme zvážit, zda vůbec má smysl peníze vymáhat, aby náklady s tím spojené nebyly nakonec vyšší,“ podotkl starosta Nového Bydžova Pavel Louda.

To však neznamená, že by město ve své snaze polevilo. „V dopise jsme neplatiče ujistili, že už máme jejich účty, a pokud neudělají žádný krok, k exekuci přikročíme,“ zdůraznil Jiří Prokop.