Přesně rok ve čtvrtek uplynul od doby, kdy bylo ve městě otevřeno nízkoprahové zařízení pro děti a mládež – DoPatra v opraveném objektu bývalé Jednoty.
„Klub je určený hlavně pro děti a mladé lidi, aby nebloumali jen tak po městě a využili svůj čas smysluplně,“ uvedla při otevření Štěpánka Holmanová, ředitelka organizace Duha, která nízkoprahové centrum provozuje.

Do centra mohou přijít děti i mladí lidé od šesti do šestadvaceti let. „Klub, kde může být dvacet dětí, je rozdělen na dvě části. Čásek je pro děti od šesti do čtrnácti let a je jim k dispozici každé pondělí a středu od 14 do 18 hodin. Čas je určen pro mladé od patnácti do šestadvaceti let, přijít mohou pravidelně v úterý a ve čtvrtek od 15 do 19 hodin. Pátek jsme vyhradili pro individuální poradenství,“ řekla nám vedoucí novobydžovského nízkoprahového centra Hana Kočířová.

Jak dodala, záleží hlavně na dětech i mladých, kolik času chtějí v klubu strávit. „ Není žádná povinnost, aby tu byli v přesně vymezených časech. Někdo přijde na hodinu, jiný například na dvě. I když máme kapacitu dvaceti míst, hlavně v létě se tu vystřídalo i třiadvaceti dětí a mladých lidí,“ uvedla Kočířová. Podle ní největší „nával“ tu zažili loni v květnu, kdy klubemprošlo šestatřicet dětí a mladých lidí.

A program? „Usilujeme pochopitelně o to, aby se nikdo nenudil a naopak se k nám všichni rádi vraceli. Proto jsme například od loňského srpna přišli s projektem finanční gramotnosti. Menší dostávají body za aktivitu a účast při besedách a sami s nimi mohou hospodařit, například při „nákupu“ svačiny. Ti starší zase sami „hospodaří“ s půjčkami tak, aby zvládli platit fiktivní nájem, elektřinu, vodu a jiné věci denní potřeby. Formou hry je tak učíme hospodařit, aby si uvědomili, že nic není zadarmo,“ vysvětlovala.

A určitě si v centru nevedou špatně, protože jejich práci pochválil také ministr vnitra Radek John.