Dříve jen provizorní silnice, kterou znají pouze místní, dnes však strategická komunikace, bez níž by se město v příštím roce nemuselo obejít.
Takový punc získala pro obyvatele Bydžova dobře známá „Jedličkova dálnice“. Cesta sloužící především jako zkratka, po níž se řidiči vyhnou centru Nového Bydžova, je jednou z variant objížďky při rozsáhlé opravě ulice Jana Maláta.

„Jedná se o alternativní objízdnou trasu ze západní strany města, kterou budeme moci při rekonstrukci ulice a přilehlé křižovatky s ulicemi V Aleji, Antonína Dvořáka a ČSA, použít,“ vysvětlil Bohuslav Zachař, vedoucí odboru investic a rozvoje Nového Bydžova.

Přestože měla náročná oprava začít už letos, radnice zatím neví, zda se stavbou vůbec začne. „Vzhledem k problémům spojeným s financováním ze strany Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje se stále jedná, jaký rozsah by se letos realizoval,“ upřesnil vedoucí Zachař.

V úvahu přichází možnost opravit při první etapě křižovatku a přilehlý železniční přejezd. Samotná ulice Jana Maláta by přišla na řadu v dalším roce. „O všem se stále jedná. Nic není jisté,“ dodal Bohuslav Zachař.

První do země však kopnou Vodovody a kanalizace Hradec Králové, které se pustí do obnovy svých sítí. Teprve poté přijde na řadu asfaltový povrch. V plánu radnice počítá s výstavbou cyklostezky, nových chodníků a terénních úprav.

Podél vznikne také několik desítek parkovacích stání. „Počítá se i s realizací protihlukových stěn pro snížení hlučnosti vzhledem k zástavbě, zejména ve vztahu k nemocnici,“ uvedl vedoucí Bohuslav Zachař.

Náklady na stavbu se nyní vyčíslují. Část peněz se pokusí město získat také z dotačních zdrojů.