Den D, kterého se obávali řidiči, dopravní specialisté i policie, nadešel. Od prvního září dne až do poloviny listopadu bude uzavřen železniční přejezd u nemocnice a na něj navazující křižovatka, do níž ústí cesty od Městce Králové, Starého Bydžova a centra Nového Bydžova.

Šoféry nečeká nic příjemného. V případě nákladních aut dlouhá objížďka po silnicích nižší třídy. Například náklaďák, který pojede z Nového do Starého Bydžova, což je asi dva kilometry, ujede desetkrát delší vzálenost.

„Řidičům, zejména větších aut, doporučuji, aby se uvedenému místu raději vyhnuli. Pokud vyloženě nemusí do Nového Bydžova, měli by si najít jinou trasu,“ radí Stanislav Blažek z dopravního inspektorátu hradecké policie. Vysvětlil, že objízdné trasy vedou i po užších silnicích třetí třídy, které na to nejsou stavěny. Osobní auta čeká kličkování ulicemi města. „Tvoření kolon zde ale neočekáváme,“ dodal.

Uzavírka zkomplikuje dopravu do a z nemocnice, která s uzavřenou lokalitou sousedí. Uzavírka jí odřízne nejkratší cestu do centra města, což pocítí zejména záchranná služba. „Byl vybudován provizorní výjezd do ulice V Aleji, ale na dojezdovém čase se uzavírka nějakou minutou projeví,“ míní vedoucí odboru investic novobydžovské radnice Bohuslav Zachař.

Město se však může těšit na řadu zlepšení. Nedojde jen k opravě povrchu vozovky, ale stihnou se i další věci. „Takže by se zde delší dobu nemělo kopnout do země,“ vítá spojení prací Zachař. Vodárny tady už dříve položily nové potrubí, Správa železniční dopravní cesty chystá rekonstrukci železničního přejezdu. Jízdu přes přejezd zpříjemní gumové panely a zlepšením se stane také automatické ovládání závor, které zkrátí čekání. Město v Malátově ulici plánuje vybudování nových chodníků, cyklostezky, osvětlení a výsadbu zeleně. Za dva roky zde prostaví sedm milionů korun.

Objízdné trasy

* Nákladní doprava nad 3,5 tuny z Nového Bydžova na Městec Králové a Starý Bydžov bude vedena z Masarykova náměstí směrem na Chlumec nad Cidlinou, Lužec, Skochovice, Městec Králové a Hlušice.
* Objížďka pro osobní dopravu povede z Masarykova náměstí směrem na Chlumec nad Cidlinou, ovšem na konci Nového Bydžova povede dál po účelové komunikaci do ulice Dr. Vojtěcha a Zahradní, z níž auta vjedou do ulice V Aleji za nemocnicí.
* Obyvatelé z oblasti Merendní ulice mohou pro osobní dopravu využít ulic Dr. Deyla a Za Drahou.
* Nemocnice bude přístupná z ulice V Aleji, kde je pro tento účel provizorně vybudována propojka.