V krajském městě rostou ceny nájmů nejrychleji z celé republiky. Nevyplatí se ani koupě, byty v Hradci nikdy nebyly dražší. Podle hradecké realitní makléřky Markéty Vašatové je vysvětlení jednoduché. Zájemců o byty je v Hradci víc než bytů.

Cena nájemního bydlení se v Hradci Králové navýšila o rekordních 28 procent. To je oproti roku 2016 nárůst o 40 korun za metr čtvereční. Podle poradenské společnosti Deloitte se za metr čtvereční v Hradci platí 191 korun.

Podle odbornice na reality nejvíce rostou ceny bytů po rekonstrukci a bytů ve vyšším standardu. Hradečané nejvíc touží po pronájmu menších bytů o dispozicích 2+kk či 2+1. Ty jsou ale nedostatkovým zbožím.

Hradečané si větší sumu peněz musí připravit i při koupi bytu. „Výrazný růst cen bytů i domů v Hradci Králové jsme zaznamenali v průběhu celého roku 2017. V současné době ceny spíš stagnují, jelikož jsou na hranici svého maxima,“ prozradila makléřka.

Největší zájem je podle Markéty Vašatové o byty 2+kk, které kupují mladí partneři, kteří chtějí založit rodinu, ale také investoři. Velká poptávka je i po větších luxusnějších bytech s terasou, takových je ve městě podle makléřky nedostatek.

Dražší než před 10 lety

Podobná situace na trhu nemovitostí už v minulosti nastala. Současný scénář je přesto výjimečný. Ceny nemovitostí v Hradci Králové nebyly nikdy tak vysoké jako jsou v současné době. „V roce 2007 a 2008 ceny také dosáhly svého maxima, ale nikdy ceny nebyly tak vysoko,“ podotkla Markéta Vašatová. Navíc zdůraznila, že od posledního nárůstu cen před zhruba deseti lety cena nemovitostí zase stoupla, a to zhruba o patnáct až dvacet procent.

Bydlení. Ilustrační foto.
Ceny nájmů vystřelily za rok o šestinu. Metr vyjde měsíčně na 221 korun

Za nedostatek nemovitostí na trhu podle Markéty Vašatové stojí i výhodné úvěry. V minulém roce byly totiž úroky z úvěrů velmi nízké. Nakupovali proto i lidé, kteří už vlastní bydlení mají. „Z asi dvaceti třiceti procent lidé hledají investiční bydlení, což znamená, že mají volné finanční prostředky na investice do nemovitostí,“ upřesnila makléřka. Bydlení pak nechávají pro své děti a zatím nemovitosti pronajímají, nebo si nemovitosti kupují pro sebe na stáří.

Architekt Petr Láska podotýká, že za růst cen nemovitostí může i to, že je Hradec kvalitní město, kde chce bydlet stále více lidí. Řešením by podle něj byla i výstavba městských bytů s regulovaným nájmem.

Ceně navzdory

Nedostatek bytů je v krajském městě i přesto, že zde v poslední době rostou developerské projekty jako houby po dešti. I ceny těchto bytů se stále šplhají nahoru, přesto je o ně stále velký zájem. „Developerské projekty se začínají pohybovat kolem 60 tisíc korun na metr čtverečný, což je významný nárůst za poslední dva roky. Pořád je tu ale kupní síla lidí, kteří mají částku nad pět milionů a jsou ochotní byt za takovou částku koupit,“ uvedla Markéta Vašatová.

Podle makléřky je ale tempo vzniku nových developerských projektů dostatečné, byty se vyprodávají postupně. Nabídka je celkem široká a ceny bytů různých projektů jsou srovnatelné, proto si lidé důkladně vybírají, řeší i lokalitu, výhody a nevýhody.

Cena bytů ve starší zástavbě je odvislá od toho, zda je dům po rekonstrukci, záleží i na lokalitě. Ceny takových bytů se podle Markéty Vašatové proto pohybují od 35 do 55 korun na metr čtverečný.

Developeři si mnou ruce
Hradecké Farářství se rozrůstá o 11 viladomů. Rezidence Nové Farářství by mělo čítat celkem 200 nových bytů. Přes 100 nových bytů by měl přinést developerský projekt Medium park, který vzniká na Moravském Předměstí. Hotovo by stavaři měli mít do konce letošního roku. V další etapě rezidenčního projektu Na Plachtě vznikají tři budovy s celkem 57 byty. Nové byty přinesl například i projekt Labská louka v Třebši.

Lešení a hluk odvádí prodejcům zákazníky.
Za utajené sbíječky chtějí obchodníci na Gočárově třídě po městě bolestné