Nespravedlivé rozdíly v částkách za pronájmy bytů se od ledna opět o něco zmenší.
Radnice ve všech největších východočeských městech se rozhodly zvýšit činže ve svých bytech s regulovaným nájemným o maximum možného. Tedy o tolik, kolik jim ještě dovoluje nařízení vlády.
Například v Hradci Králové tak 1. ledna nájemníkům, kteří si užívají staré dekrety na městské byty, zvýší výdaje na bydlení téměř o polovinu. Přesně o 47 procent.
„Jakápak nespravedlnost? Víte, kolik dneska stojí plyn a elektřina?“ zlobí se 65letý vdovec Ladislav, jenž obývá třípokojový byt v centru Hradce.
Východočeská metropole je druhá nejdražší v Česku v cenách tržních nájmů, od kterých se ty regulované odvíjejí. Jen v Hradci se tyto státem omezované činže týkají 1500 bytů.
Když si ale mladá rodina chce pronajmout ve městě byt, musí sáhnout do peněženek mnohem hlouběji. Dvě stovky za metr čtvereční jsou dnes běžná tržní cena.
„Museli jsme se proti našim původním záměrům uskrovnit a pronajmout si jen garsonku. I tak dáme měsíčně za bydlení šest a půl tisíce. Levnější v Hradci neseženete,“ posteskl si Roman Vojtíček, který se do Hradce přistěhoval se ženou a dvouletým synem.
Experti připomínají: tím, jak půjdou nahoru regulované nájmy a budou se přibližovat cenám těch tržních, mohou začít ceny na volném trhu nemovitostí dokonce pomalu klesat.
V ostatních městech porostou nájmy pomaleji než v Hradci. Ve většině okresních měst včetně Pardubic zhruba o čtvrtinu. Ale i tak to bude o maximum možného, co dovoluje ministerská vyhláška.
„Rada rozhodla o maximálním možném zvýšení nájmů v městských bytech,“ uvedl například vedoucí majetkoprávního odboru radnice v Ústí nad Orlicí Přemysl Šťovíček.
Na stranu majitelů domů
se už přidal Ústavní soud
Ústavní soud už dal nejméně patnáckrát od loňského února najevo, že majitelé bytů jsou vůči nájemníkům se starými dekrety v právu. A vzkázal okresním a krajským soudům, že mohou rozhodnout o zvýšení nájemného, pokud se pronajímatel s nájemcem nedohodne.
Majitelé domů si však stěžují, že nižší soudy moc nerespektují Ústavní soud a staví se dál na stranu nájemníků žijících v bytech s regulovaným nájemným.
Na stranu majitelů bytů se pomalu přiklání už i Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Hrozí tak, že český stát bude muset majitelům domů vyplácet stamilionové odškodné.
Bytů s regulovaným nájemným je v České republice zhruba 700 tisíc. V roce 2010, kdy má regulace nájemného definitivně skončit, by měly činže dosáhnout pěti procent ceny nemovitosti.

Byty budou ztrátové i po zvýšení nájmů

Nejméně do roku 2010, kdy má skončit postupná deregulace nájemného, budou nájemníci s předrevolučními dekrety na byt černou můrou majitelů nemovitostí. Těmi jsou z poloviny případů města a obce, z druhé soukromníci.

Výdaje na pouhou údržbu bytů totiž mnohonásobně převyšují dnešní ceny činží.

„Nájemné zvedáme od 1. ledna 2008 na horní mez možného. Ale skutečné náklady na prostou údržbu bytového fondu přesto budou nadále vysoko přesahovat vybrané částky,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Svobodová.

Stejným způsobem postupují v Trutnově. Regulované nájmy v bytech první kategorie tu poskočí o 23 procent na 25,49 koruny za metr čtvereční. Byty druhé kategorie zdraží dokonce o třetinu.

Třeba ve Svitavách tak nájemníci za šedesátimetrový byt, který nyní stojí měsíčně 1200 korun, nově zaplatí o tři stovky víc. Zdražení se tu týká asi tří stovek domácností.

„Rada schválila nejvyšší možné zdražení, které povolilo ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekla Marcela Vykopalová z odboru správy majetku svitavské radnice.

Jedním z mála měst, kde zůstane vše při starém, je Jaroměř. Se zvýšením regulovaných nájmů tady čekají na konec druhé vlny privatizace městských bytů.

„Ta skončí v lednu 2008, poté se bude o zvýšení jednat,“ řekl šéf odboru správy majetku Městského úřadu v Jaroměři Petr Hrubý.
Ano, privatizace. Ta je podle mnohých starostů nejlepším a hlavně nejrychlejším způsobem, jak se prodělečných městských bytů zbavit. A města se tohoto hesla drží.

Byty s již neregulovaným nájemným nechávají mnohé radnice beze změn. Chtějí tak zmenšit rozdíly v nájemném, které platí často i sousedi ze stejného patra za stejné byty.
Regulace nájemného by měla skončit v roce 2010.