
se už přidal Ústavní soud

Byty budou ztrátové i po zvýšení nájmů

„Nájemné zvedáme od 1. ledna 2008 na horní mez možného. Ale skutečné náklady na prostou údržbu bytového fondu přesto budou nadále vysoko přesahovat vybrané částky,“ uvedla mluvčí náchodské radnice Nina Svobodová.
Stejným způsobem postupují v Trutnově. Regulované nájmy v bytech první kategorie tu poskočí o 23 procent na 25,49 koruny za metr čtvereční. Byty druhé kategorie zdraží dokonce o třetinu.
Třeba ve Svitavách tak nájemníci za šedesátimetrový byt, který nyní stojí měsíčně 1200 korun, nově zaplatí o tři stovky víc. Zdražení se tu týká asi tří stovek domácností.
„Rada schválila nejvyšší možné zdražení, které povolilo ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekla Marcela Vykopalová z odboru správy majetku svitavské radnice.
Jedním z mála měst, kde zůstane vše při starém, je Jaroměř. Se zvýšením regulovaných nájmů tady čekají na konec druhé vlny privatizace městských bytů.
„Ta skončí v lednu 2008, poté se bude o zvýšení jednat,“ řekl šéf odboru správy majetku Městského úřadu v Jaroměři Petr Hrubý.
Ano, privatizace. Ta je podle mnohých starostů nejlepším a hlavně nejrychlejším způsobem, jak se prodělečných městských bytů zbavit. A města se tohoto hesla drží.
Byty s již neregulovaným nájemným nechávají mnohé radnice beze změn. Chtějí tak zmenšit rozdíly v nájemném, které platí často i sousedi ze stejného patra za stejné byty.