Že je Hradec, co se týká cen bytů, jedním z nejdražších měst v republice, není sporu. Za byt 3+1 zaplatíme třeba i 3 200 000 korun. Důvody, proč tomu tak je, jsou však rozdílné.
„Tady v Hradci je po bytech hlad, pro spoustu lidí je odtud dostupná Praha, probíhá výstavba nových domů. Je také pravda, že někteří lidé mají při oceňování svých bytů šílené představy, a my je musíme korigovat,“ říká pracovnice hradecké realitní kanceláře Radka Tláskalová.
U nových bytů zaplatíme nejčastěji 25 až 30 000 korun za metr čtvereční, u zrekonstruovaných stejně, nebo i víc.
Nové byty začínají být na shodné cenové úrovni jako novostavby. Od nového roku však o něco mírně stouply i ceny stavebních parcel.
„Pozemek je dnes stejně drahý jako samotná stavba. U stavebních parcel má vliv na cenu zasíťování a dostupnost MHD. Ceny jsou o dost vyšší u pozemků do deseti kilometrů. Kde je to ještě dál a kam už nejezdí městská doprava, je cena i o třetinu nižší,“ uvádí Tláskalová.
Parcely v nejbližším okolí stojí až 1800 korun za metr čtvereční, naopak ve vzdálenějších místech to může být jen 300 až 400 korun.
„Ceny stavebních pozemků se u nás pohybují v rozmezí 500 až 1000 korun za metr čtvereční. V Chlumci nabídka stavebních pozemků momentálně existuje. Město nedávno prodávalo 15 parcel. O novostavby zájem určitě je,“ říká vedoucí chlumecké realitní kanceláře Martin Divíšek. Rozhodování, zda si pořídit dům či byt je pro řadu lidí jednodušší. „V době, kdy stojí dům stejně jako byt, bych asi zvolila domek. V každém případě to znamená zadlužit se na celý život,“ konstatuje 36letá Jana Kunová.

 

 

Přemýšlíte o koupi bytu? Tak neváhejte

Ceny v sousedním krajském městě a jeho okolí nejspíš dál porostou

Pardubice/ Chystáte se koupit byt v Pardubicích? Pak se připravte na to, že zaplatíte o statisíce korun více než před rokem. Například běžný byt 3+1 s výměrou kolem 70 m² dnes pořídíte o 250 až 300 tisíc korun dráž než v únoru 2007. Přesná cena závisí na konkrétní lokalitě, ale běžně se teď pohybuje kolem dvou milionů korun. Garsonka pak stojí od 1,3 do 1,5 milionu.
Realitní makléři, které Deník včera oslovil, se přitom shodují, že v brzké době ceny bytů, rodinných domů a pozemků v krajském městě ještě povyrostou. „Koupě bytu je určitě dobrá investice,“ dodávají makléři.
Vysoké ceny pozemků a rodinných domů prorůstají také do dalších vesnic v okolí Pardubic. Za dobrou adresu se už dnes platí v Mikulovicích, Rábech, Starém Hradišti, ve Starých Jesenčanech a v mnoha jiných obcích. Levnější nemovitosti je možné sehnat v místech vzdálených až dvacet kilometrů od Pardubic. Pozemek pro výstavbu rodinného domu v Pardubicích i okrajových částech je otázkou jednoho až dvou milionů korun, dle atraktivity. Za metr čtvereční zaplatí kupec minimálně tisíc korun.
V malých vesnicích asi dvacet kilometrů od Pardubic lze metr pozemku pořídit i za 350 korun. Pronájmy bytů v krajském městě také nejsou pro každého. Dvoupokojový se dá při troše štěstí sehnat za deset tisíc korun měsíčně, výjimečně i s energiemi. U výše pronájmů domů v Pardubicích a okolí je rozptyl větší – kvůli vybavení nemovitosti i jejímu umístění. Můžete s rodinou měsíc bydlet v půjčeném domě za patnáct tisíc korun plus energie anebo taky za čtyřicet tisíc. (pro)

Nejdražší jsou byty v horských městech, nabízejí se za více než dva miliony korun

V Krkonoších je dnes drahé živobytí i bydlení, Dvoráci si byty kupují od města.

Trutnov/ Ceny bytů, rodinných domů i pozemků, určených pro výstavbu, v horském regionu rostou. Například v Trutnově se už těžko sežene byt, který by stál méně, než 1 milion korun. Byty o velikosti 3+1 se na pouhém sídlišti v Horním Starém Městě pohybují podle nabídky zdejších realitních kanceláří zhruba od 1 milionu 200 tisíc korun až do 1 milionu 560 tisíc korun. Nabídka v centru města je v podobných relacích.
Co se týká cen rodinných domů, tak například novostavby řadovek se představují v cenách od 4,5 milionu korun výše. Pozemky v okolí největšího města Podkrkonoší nabízejí realitky zhruba od 100 do 500 korun za čtverečný metr. Tolik zájemce zaplatí například za parcelu v obci Mostek, zveřejněn je i pozemek v hodnotě 65 korun za metr čtverečný, a to v Trutnově–Volanově, 500 korun za metr přijde pozemek ve Starém Rokytníku.
Mnohem vyšší relace jsou od Trutnova směrem ke Krkonoším. Například nejlevnější nový loftový byt ve Svobodě nad Úpou přijde zájemce na více než 1 milion 900 tisíc korun. Jak však vyplývá z údajů realitní kanceláře, je většina těchto bytů už prodaná.
Podobné jsou ceny bytů, prodávaných v Horním Maršově. Ve Dvoře Králové je bydlení dlouhodobým problémem. To se také odráží v cenách za pozemky a byty. Nejschůdnější je nákup od města. To prodává byty formou dražby, cena za starší byt 2+1 se pohybuje kolem sedmi set tisíc korun. V realitních kancelářích, pokud ho seženete, koupíte podobný byt za více než milion korun.
Nedávno dokončené byty v Tylově ulici o velikosti 3+1 jsou nabízeny za přibližně dva a půl milionu korun. Hlavním problémem je ale malá nabídka volných bytů.
U pozemků je situace podobná. Stavebních pozemkůch ve městě je málo. Jeden z mála, který nabízí realitní kancelář stojí 862 korun za metr. Vloni město rozparcelovalo pozemek v Alešově ulici. Tady měli zájemci možnost koupit metr za nejméně 200 korun, dalších asi 300 tisíc korun je stál podíl na vybudované infrastruktuře. Lokalitou, která v posledních letech zažívá velký stavební rozkvět, je Liščí kopec ve Vrchlabí.
Město chce i do budoucna případným zájemcům každoročně nabídnout deset až patnáct kompletně připravených parcel. Prodejní cena za metr čtverečný se pohybuje okolo jednoho tisíce korun.

Ceny bytů i domů na Náchodsku vzrostly

Nejlevnější oblastí pro bydlení je stále Broumovsko. Je to ale lokalita vhodná spíše pro rekreaci než pro trvalé bydlení

Náchodsko/ Nájemníci městských bytů, kteří od radnic dostali nabídku k odkoupení bytové jednotky, si mohou mnout ruce. Kdyby měli kupovat byt přes realitní kancelář či jen tak na volném trhu, museli by sáhnout mnohem hlouběji do své peněženky.
Například město Česká Skalice se začala zbavovat břemene, které městské byty ppředstavovaly. Není to tak dávno, kdy byly nájemníkům rozprodány městské byty v jednom z domů za stonásobek tehdejšího nájemného. Ti sice zpočátku s cenami nesouhlasili, ale potom změnili názor. „Byty už jsou rozprodány,“ řekl nám starosta Tomáš Hubka.
I když budou muset nájemníci do domu, který není v ideálním stavu, investovat, pořád je to přijde levněji, než kdyby byty kupovali na trhu. Například byt velikosti 3 + 1 ve městě Boženy Němcové se už pod jeden milion korun dá stěží sehnat.
Byty podražily všude a mnohdy jsou dražší než rodinné domy či chalupy.
„Minulý týden jsem dceři koupil v Náchodě byt 2 + 1 v osobním vlastnictví. Byt je v paneláku a přišel mě na 870 tisíc korun. Myslím, že ještě nebyl příliš drahý. Za tolik se prodávají spíše družstevní byty,“ řekl nám Jiří Šimek z Náchoda. Podle realitnch kanceláří je v současné době zájem spíše o menší byty 1 + 1 nebo garsonky. Prodávají se však ale většinou byty větší.
Nejdražší bydlení je v okresním městě, dále v Novém Městě nad Metují a v Jaroměři. Naopak nejlevněji je zatím na Broumovsku. I tam však ceny razantně vzrostly. Například byt 3 + 1 v Broumově na sídlišti Spořilov se dá s velkou dávkou štěstí sehnat do 700 tisíc korun.
„Stává se, že byty jsou dražší než domy,“ potvrdil makléř jedné z náchodských realitních kanceláří.
A jak to na trhu s nemovitostmi na Náchodsku vypadá? Podstatná většina rodinných domů a chalup se už pod jeden milion korun prakticky nedá sehnat, a to ani na severu okresu. Pokud ano, jde většinou o nemovitost ve zchátralém stavu nebo na místě, kde není dostatečná dopravní obslužnost. O takové domy mají zájem chalupáři z větších měst, kteří si je postupně rekonstruují.
Ceny nemovitostí v Náchodě a blízkém okolí se pohybují od zhruba jednoho milionů do tří milionů korun a více. Podobná situace je na Novoměstsku a Jaroměřsku. Samozřejmě příznivější situace pro nákup je na vesnicích. Nový majitel však musí počítat s tím, že vynaloží nemalé investice do rekonstrukcí. Kdo hodlá koupit chalupu na Broumovsku, má poměrně široký výběr. Realitní noviny všech realitních kanceláří se s nábídkami předhánějí. Slušný dům nebo chalupu už ale zájemce pod milion nekoupí.
Také ceny pozemků vzrostly. Liší se samozřejmě podle toho, zda jde o stavební parcelu s inženýrskými sítěmi, zahradu či zemědělskou půdu. Opět platí pravidlo, že vesnice jsou levnější než města. I stavební pozemek se dá koupit za 200 korun za metr čtvereční. Většinou jde však o rozsáhlejší parcelu, takže cena je ve výsledku dost vysoká.
„Myslím, že se pozemky ještě vyplatí kupovat. Jejich cena určitě poroste,“ domnívá se Marek Kopecký z Jaroměře. Ten bydlí v družstevním bytě, ale uvažuje o koupi menší chalupy v Orlických horách. Realitní makléři tvrdí, že ceny ještě nějakou dobu porostou. Pokud bude poptávka, cena půjde nahoru.
Příznivou informací možná je, že všechno má nakonec svůj strop a ceny nemovitostí, bytů i pozemků začnou nakonec stagnovat.

Ceny nemovitostí a pozemků rostou

Nejdražší stavební parcely na Jičínsku se zřejmě prodávají v Jičíně v Allanových sadech, metr čtvereční stojí 1200 korun

 
Jičínsko/ Nejdražší stavební parcely na Jičínsku jsou zřejmě v Allanových sadech v Jičíně. Metr čtvereční zde město prodává za 1200 korun. Potvrdil nám to ing. Zdeněk Mazáček z Reality Jičín.
K ceně bytů a rodinných domků uvedl: „Ceny bytů v Jičíně vzrostly zhruba o 30 procent, metr čtvereční se blíží k 25 tisícům korun. Záleží samozřejmě na velikosti bytu, menší jsou v přepočtu na metry ještě dražší než větší. Pro zájemce jsou ale dosažitelnější.“  
Cena se také odvíjí od stavu bytu, je nutné přihlížet k jeho stáří, poloze, vybavenosti, zda je po rekonstrukci nebo v původním stavu. Rodinné domky rovněž podražily při nákupu zhruba o 30 procent.
Stavebních pozemků v Jičíně je málo a cenu parcel i v okolí ovlivnila nastavená taxa v Allanových sadech, kde se prodává metr čtvereční za 1200 Kč. „Ceny parcel stouply zhruba o 70 až 100 procent. Nejdražší jsou asi jednoznačně v Allanových sadech, když pomineme pozemky v centru města, které se obchodují minimálně,“ říká odborník. Za nárůstem cen je podle jeho názoru konjunktura (přechodná aktivita, růst výroby) ve stavebnictví, dostupnost hypoték, stavebního spoření. Poptávka po výstavbě je v současnosti vysoká.
Dostupnost
Osmadvacetiletý respondent Pavel z Jičína se nám svěřil, že se snaží koupit byt, ale k transakci musí uzavřít hypotéku. Jak zjistil, bude pro něho těžce dosažitelná, zřejmě bude muset změnit pracovní místo, aby si více vydělal a mohl hypotéku po dlouhá léta splácet. S problémem při koupi bytu se právě nyní potýkají například senioři v Nové Pace, kteří nemají dostatečné úspory a hypotéka je pro ně nedostupná.
V menších městech a obcích zase lidé volají po stavebních parcelách, proto se mnohé radnice chystají zasíťovat pozemky a následně je prodat. Parcely chystají například ve Staré i Nové Pace, Mlázovicích, stavět chtějí občané v Libáni. V Sobotce budou prodávány jednotky v bytových domech.
V minulém týdnu byly nabízeny stavební parcely v Úbislavicích, minimální cena je 300 Kč za metr čtvereční. O pozemky nebyl zájem.
Ceny
Stavební pozemky v Oseku u Sobotky nabízí realitní kancelář za 450 Kč /metr čtvereční, v Nové Pace je byt 2 + 1 o rozloze 58 m² formou výběrového řízení prodán nejvyšší nabídce za vyvolávací cenu 990 tisíc korun, v Jičíně je družstevní byt 2 + 1 na Novém Městě k dispozici za 1, 590 mil. korun, další o 53 m² stojí 1,850 mil. Kč. Slunný byt 1 + kk v Barákově ulici o 47 m² můžete koupit za 1,035 mil. Kč.
Pozemek v centrální části Hořic o 419 m² je k mání za 880 tisíc korun, v Jičíně v Poděbradově ulici se prodává 296 m² za 790 tisíc korun.

Nabídka pozemků a bytů v Rychnově nad Kněžnou je minimální a ceny přemrštěné

Spolumajitel rychnovské realitky Jiří Zatloukal tvrdí, že majitelé nezainvestovaných pozemků mají nereálné požadavky.

Rychnov nad Kněžnou/ Až milion korun za panelový byt 1+1, dalších pět set tisíc navíc za 2+1 a klidně i dva miliony a více za přestavěné 3+1 a rozměrnější byty. Tak vypadají současné ceny ve městě. Nejen podle předsedy Stavebního bytového družstva Průkopník Bohuslava Rouska jsou však vzhledem k počtu obyvatelstva příliš vysoké. Situace s pozemky je ještě tragičtější.
Rekordní prodej
„Není to tak dávno, co se v centru města prodal družstevní byt 3+1 v panelové zástavbě za 1,8 milionu korun. Nebyl vůbec nadstandardně vybavený, s původními okny i jádrem. Jedinou jeho výhodou bylo lukrativní místo,“ zavzpomínal na rekordní prodej předseda Průkopníka s tím, že za neobvyklou poptávkou po bytech v Rychnově stojí stále se rozšiřující kvasinská automobilka, ale třeba i velké podniky ve Vamberku.
Podobného názoru je i spolumajitel rychnovské realitní kanceláře Jiří Zatloukal. „Pravda je, že situace není ideální a zákazník nemá z čeho vybírat. Musí prostě vzít to, co je. A to se týká jak bytů, tak i pozemků,“ reagoval včera na dotaz Zatloukal s tím, že cena zainvestovaného pozemku ve městě činí 1000 korun za metr čtvereční.
„Problém je, že vlastníci pozemků třeba v poli, a to bez jakýchkoliv úprav, požadují částky kolem 500 korun za metr. S touto špičkovou cenou pak nedávají šanci dalšímu rozvoji,“ míní Jiří Zatloukal a připomněl abnormálně veliký zájem o plánovanou bytovou výstavbu v centru.
 
Cena bez úprav
 
Zájem o byt výhradně ve městě má i podnikatel Jiří Plíštil. „Je to beznaděj. Nabídka je téměř nulová a ceny přemrštěné,“ bilancoval mladý muž, který shání 2+1 s rozlohou kolem 60 metrů čverečních.
„Na garsonky ani naopak veliké 5+1 jsem se však nedíval, ale nevěřím, že by byla v těchto případech situace lepší. Požadovaných 1,5 milionu korun za 2+1 bez nových oken, zateplení a s původním jádrem mi přijde moc,“ zamyslel se.