„Jde o prvních osmadvacet bytů, které jsou v lokalitě Plachta. Nájemníci by se do nich měli stěhovat na podzim. Záleží na tom, kdy je firmy dodají,“ uvedl hradecký primátor Otakar Divíšek. Městští radní v týdnu upravili pravidla pro přidělování bytů. „Po debatě s představiteli vysokých škol v Hradci jsme snížili hranici nutného příjmu na 70 procent průměrného platu,“ řekl náměstek primátora Josef Malíř.

Žadatel musí mít čistý trestní rejstřík, nesmí být starší 32 let a jeho příjem má přesahovat 70 % průměrného platu v Česku. Po přidělení bytu se navíc přihlásí k trvalému pobytu v Hradci. „Byty budou tři roky za běžný nájem, poté se zvýší. Pokud nebudou dodržovat pravidla, budou bez náhrady vystěhováni,“ řekl Divíšek.

Navrhovaná pravidla kritizovala opoziční ČSSD. „Na startovací byt by měl mít nárok každý mladý člověk. Tohle je diskriminace,“ řekl předseda hradecké ČSSD Petr Luska. Radnice nevyloučila, že pravidla po první vlně pronájmů vyhodnotí a upraví. Město chce mít do roku 2009 celkem 172 malých bytů, za které zaplatí přes 200 milionů.