Na soutoku řek Labe a Orlice byl v místech barokní fortifikace založen na místě generálské zahrady původně veřejnosti nepřístupný důstojnický park, který se stal základem dnešních Jiráskových sadů.

Nyní tady sídlí střední floristická škola.

Které zajímavosti Salonu republiky byste si přáli okomentovat?
Tři hradečtí architekti – Jan Falta, Tomáš Vymetálek a Radek Horník – pro vás v seriálu Hradeckého deníku glosují stavitelské skvosty města, které kvůli své nevšední architektuře dostalo přezdívku Salon republiky.
Restaurace v Jiráskových sadech, jež je námětem dnešního dílu, je šestým dílem cyklu. Pokud máte nápady (a přání), které stavby byste rádi viděli v našem seriálu, napište na emailovou adresu jiri.fejgl@denik.cz.
A toto jsou skvosty, jež se v seriálu určitě objeví: Krajský soud, gymnázium J. K. Tyla, Všesportovní stadion v Malšovicích, …

Jako by restauraci navrhli na severu

Po otevření parku veřejnosti návštěvníkům nepostačovala historizující budova kulečníku ve stylu neogotiky.

V roce 1932 byla podle projektu známého architekta Jana Rejchla Františkem Komárkem, stavitelem ze Svobodných Dvorů, postavena restaurace, jejíž budova je v sadech až dodnes.

Na zděnou dvoupodlažní část lokálu s výčepem navazuje obdélný sál jednoduchého obdélného půdorysu zakončený půlválcem.

Dřevěné obložení v červené barvě a vysoká vysouvací okna navozují dojem, že restaurace je navržena o několik desetiletí později například některým z architektů ze severských zemí.

Vůči zelené barvě stromů a keřů v parku kontrastní barva obložení restaurace přímo na sebe upozorňuje a vyzývá k návštěvě.

Návštěvník už 
se neosvěží

Bohužel návštěvník parku se již v restauraci dlouhá léta neosvěží. Po období, kdy byl objekt užíván jako školní jídelna, v něm nyní sídlí škola, v níž vyrůstají noví floristé a konají se zde například soutěže.

Rejchlova restaurace svým zdánlivě jednoduchým řešením stále patří ke skrytému pokladu architektury města Hradec Králové, který čeká na své objevení.