Stříbrný rybník je oblíbeným místem, kde se koupají Hradečáci, ale i turisté, na jeho břehu se totiž nachází areál kempu, který každoročně navštíví tisíce až desetitisíce lidí. Kvůli sinicím se ale v rybníku není možné koupat po celé léto. Loni ukončil provozovatel koupací sezónu k 10. srpnu.

„Bohužel voda v rybníce nám posledních pár let dělá starosti, protože se v ní v létě pravidelně vyskytují sinice. Neustále řešíme, jak by bylo možné kvalitu vody zlepšit, řešení jsme našli hned několik, tak jsme začali od toho nejšetrnějšího a v podstatě i nejméně časově a finančně náročného,“ uvádí v tiskové zprávě náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Adam Záruba.

Psali jsme:

Stříbrný rybník je přichystaný na další sezónu. Voda je zatím přirozeně nahnědlá. Až se začne oteplovat, začnou se množit i sinice.
Voda ze Stříbrňáku musí pryč. Se sinicemi zatočí dravé ryby a kořenová čistička

Areál kempu včetně Stříbrného rybníka spravují Městské lesy Hradec Králové. Právě hradečtí lesníci ve čtvrtek vypustili 500 candátů, kteří by měli přispět k přírodní rovnováze.

„Jedná se o roční candáty obecné, kteří nyní váží zhruba 250 gramů. V této fázi vývoje se živí převážně jikrami bílých ryb, jako jsou perlín, plotice nebo cejn. Právě tyto bílé ryby se naopak živí planktonem, který se zase živí sinicemi. S ohledem na potravní řetězec jsme proto museli posílit predátory v rybníce, aby byla opět nastolena přírodní rovnováha a voda v rybníce dosahovala standardní kvality,“ vysvětluje ředitel Městských lesů HK Milan Zerzán.

Pětiměsíční fenku Suki někdo otrávil v Orlické ulici v sobotu. Psa se podařilo zachránit.
Potvrzeno, fenku v Hradci Králové otrávil karbofuran. Případ vyšetřuje policie

Ke kvalitě vody přispívá ale i řada dalších faktorů. Těmi je zejména počasí a kvalita vody ze Stříbrného potoka, který do rybníka přitéká. „Vlivem globálního oteplování zaznamenáváme během letních měsíců v posledních letech čím dál větší počet tropických nocí. Během takových období se teplota vody v rybníce může ve vyšších vrstvách vyšplhat až na 30 stupňů Celsia, a voda se pak rychleji ‚kazí‘. Důležitou roli hraje také množství srážek,“ doplňuje náměstek Záruba.

Kromě Stříbrného rybníka vypustí lesníci v těchto dnech dalších 500 ryb také do dalších rybníků, které spravují. Candáti obecní zamíří například i do přírodního koupaliště Biřička nebo rybníka Datlík.

S využitím tiskové zprávy

Nepřehlédněte: Dálnice D35 je pro nás zásadní, říká Fiala. ŘSD chce letos stavět na 60 km úseků

Zdroj: Deník/Kateřina Chládková