Na setkání se speciálně vycvičenými psy se mohou těšit pacienti několika lůžkových oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové (FN HK). Službu canisterapie nemocnice zahájila loni, psi za pacienty přicházejí každý měsíc.

„Cílem této aktivity je zpříjemnit pobyt pacientům v našem zdravotnickém zařízení. V tuto chvíli máme několik pejsků, kteří prošli řádným výcvikem a se svými pány navštěvují pacienty na vybraných klinických pracovištích. Máme z těchto návštěv velmi pozitivní ohlasy jak ze strany pacientů, tak i ze strany personálu a vnímáme i lepší spolupráci pacientů v rámci léčebného režimu,“ uvedla v tiskové zprávě náměstkyně pro ošetřovatelskou péči FN HK Dana Vaňková.

Z natáčení v hradecké nemocnici.
Finálový díl seriálu Smysl pro tumor sledovalo přes milion diváků

Kontakt psů s pacienty, kteří o to předem projeví zájem, podle nemocnice navozuje psychickou a sociální pohodu a motivuje je ke komunikaci, když hovoří o svých domácích mazlíčcích či zážitcích se zvířaty.

S jakými psy se mohou pacienti potkat

S canisterapií se mohou pacienti setkat na III. Interní gerontometabolické klinice FN HK, na oddělení G, F a JIP, na které dochází se svou majitelkou hnědá labradorka Cassie. Na dětském oddělení neurologie a oddělení D a E II. interní gastroenterologické kliniky mohou pacienti potkat v doprovodu majitelky jorkšírského teriéra Goofyho. Třetím psem zapojeným do tohoto programu je zlatý retrívr Charlie, který s majitelkou tráví čas na lůžkovém oddělení a jednotce intenzivní péče Plicní kliniky FN HK.

Canisterapii nemocnice realizuje ve spolupráci s Dobrovolnickým programem FN HK. Dobrovolníci dělají společnost pacientům, berou je na procházku, povídají si s nimi, čtou jim knížky nebo jim i obstarají menší nákup.

Ochoz Bílé věže dnes chrání pískovcová zídka a ocelové zábradlí.
Sebevrahy měla na Bílé věži zastavit síť. Město se ale nedohodlo s památkáři

„Dobrovolnický program zajišťuje u nás v současné době několik desítek dobrovolníků, my si jejich práce velmi vážíme a moc jim za to děkujeme. Pokud byste měli zájem se k nám přidat, budeme jenom rádi a rádi Vás přivítáme v našich řadách,“ dodala náměstkyně Vaňková.

S vyžitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Tři otravy psů v jedné ulici. Fenku na Slezském Předměstí mohl zabít karborufan

Zdroj: Deník/Jiří Fremuth