Čápi hnízdili na chlumeckém komínu víc než čtyři desítky let. Jenže loni 12. září areál bývalého Dřevotvaru vyhořel. Vzplály tři opouštěné budovy a 15 hasičských jednotek plameny zkrotilo až po čtyřhodinovém boji s živlem. „Už jsme slavili, že se požár dál nerozšířil a najedenou v půl deváté večer hnízdo vzplálo,“ vzpomíná Zdeněk Solar. V Chlumci žije od roku 1981. V době požáru už naštěstí ptačí pár odletěl na jih.

„Léta jsem čápy sledoval. Kdy přiletěli, kdy měli mladé, tak mi to bylo strašně líto, že jsem i jako starý chlap uronil slzu,“ přiznává prošedivělý muž. Ještě večer po požáru se rozhodl, že se hnízdo musí do jara vrátit na své místo. Do sbírky se postupně zapojila místní základní škola, radnice, podnikatelé a chlumečtí občané.

Na tovární komín v areálu bývalého Dřevotvaru v Chlumci nad Cidlinou se půl roku po požáru vrátilo čapí hnízdo.
KOMENTÁŘ: Hlavu vzhůru, bude líp

„Děti se pro akci nadchly. Tohle pro ně bylo něco smysluplného. Téma jsme zapojili i do výuky výtvarné výchovy, češtiny nebo přírodopisu. Děti vymyslely logo s tématikou čápů, vydali jsme kalendář, trička s potiskem a snažili se prodávat. Děti chodily „čapí“ věci nabízet i do firem, aby se ten dnešní den mohl uskutečnit,“ popisuje zapojení dětí ředitelka základní školy Jana Bernartová.

Na vyzdvižení hnízda na pětadvacetimetrových komín se přišly podívat i desítky žáků chlumecké školy. „Jednali jsme s paní ředitelkou, s panem starostou, chodili jsme na úřad. Psali jsme články, pomáhali jsme s prodejem čapích triček a dalších výrobků. Výtěžek pak z prodeje šel na obnovu hnízda,“ popisuje sbírání peněz žákyně osmé třídy Natálie Demjanovičová: „Chtěli jsme, aby se sem čápi vrátili. Jsou symbolem Chlumce,“ dodává dívky při pohledu na dva mohutné jeřáby a dělníky upevňující hnízdo.

Do nebes rostoucí ceny benzínu a nafty oživily poptávku po přestavbách aut na LPG. Zkapalněný propan butan sice také zdražuje, ale stále stojí méně než polovinu.
FOTO: S cenami u pump roste i zájem o přestavby aut na LPG

Hnízdo vyrobila společnost Terom. „Čápi patří k městu, jsou vidět ze široka, daleka. Rozhodli jsme se, že se do návratu čápů zapojíme a zdarma vyrobíme konstrukci hnízda. Je vyrobená z plechu a ploché oceli, v průměru má 2,4 metru, váží 320 kilo,“ popisuje solidnost budoucího domova čapí rodiny Milada Zborníková z chlumecké zámečnické firmy.

Celkem stál návrat hnízda zhruba 130 tisíc korun. „Každému dárci za to moc děkuji, každý přispěl podle svých možností. Zatím se nepodařilo celou částku vybrat, a tak půl museli přidat místní sponzoři,“ počítá chlumecký starosta Miroslav Uchytil. Veřejná sbírka bude ještě pokračovat do začátku dubna. Na cihlové budově pod komínem je dnes žlutomodrá vlajka. „Je to podpora Ukrajině, jejich boji za svobodu, nezávislost a demokracii. Dnes vidíme, jak asijský národ nedokáže žít v demokracii, lidský život pro ně není nic. Nemá se jen stále něco ničit, ale život se má rozvíjet,“ komentuje ruskou agresi Miroslav Uchytil. Všichni teď věří, že si čápi na nové hnízdo zvyknou. „Budeme se těšit, že zanedlouho přiletí čáp, vrací se vždy na Josefa, tedy 19. března. Věříme, že se mu to hnízdo zalíbí, a že ho přijme za své. Přál bych si, aby se čápi vrátili i na Ukrajinu. Což teď asi není možné,“ zamýšlí se organizátor obnovy čapího hnízda v Chlumci nad Cidlinou Zdeněk Solar.