O poznání lépe vypadají některé plochy za panelovými domy sídliště na Benešově třídě v Hradci Králové. Protínají je nově upravené stezky, přibyla zde zeleň i mobiliář. Práce za přibližně 10,5 milionu korun včetně DPH byly dokončeny začátkem května a do zmíněné částky je zahrnuta také následující tříletá péče o prostranství.

„Některá veřejná prostranství na sídlištích mění postupem času svoji podobu i funkci. Bývalá místa setkávání se v poslední době stala jen strohým prostorem, kudy si místní zkracují cestu domů. Při revitalizaci těchto lokalit jsme se proto rozhodli respektovat nové zvyklosti občanů a jejich vyšlapané cesty zpevnit, ale současně obnovit původní charakter těchto prostranství, aby byla příjemná a opět vybízela k zastavení, posezení nebo setkávání. Právě proto do těchto míst přibyly lavičky a spousta nové zeleně,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast městských investic Lukáš Řádek.

Některé pohledy na Benešovu třídu jsou jak z postapokalyptického filmu.
Smutný příběh Benešovky: Z výstavního bulváru je neznámější hradecká ostuda

Opraveny byly celkem tři lokality - v blízkosti Kejzlarovy ulice, poblíž Mandysovy ulice a pod Selicharovou ulicí. Ve všech byly vysázeny desítky nových stromů, keřů a okrasných rostlin. Přibyly také lavičky a odpadkové koše. V místě u Mandysovy ulice přibyl navíc speciální workoutový prvek pro víceúčelové využití, pod Selicharovou ulicí byl zase postaven lanový herní prvek pro školáky. V obou lokalitách ještě přibyly přírodní pergoly, které v následujících měsících porostou popínavými rostlinami a vytvoří tak příjemné místo k posezení. Na všech místech byla také vyseta nová tráva, která v následujících měsících zbarví prostory do zelena.

Místním se nová úprava líbí, především to, že už nemusí po dešti procházet po rozblácených cestách. Mají však i své výhrady, jako v případě plochy u Kejzlarovy ulice.

„Na cestě kolem mlhoviště zůstal šterk,“ ukazuje na konkrétní místo jeden z tatínků. Jak upozorňuje, děti tady v létě běhají naboso. „Může to být pro ně nebezpečné,“ dodává s tím, že by byl rád, kdyby se v tomto ohledu ještě zjednala náprava a povrch byl upraven.

Práce na projektu začaly loni v říjnu a skončily začátkem května. Vyšly na téměř 10,5 milionu korun, a to včetně následné tříleté péče o travnaté plochy a vzrostlou zeleň. Městu se také na projekt podařilo získat dotaci, a to ve výši 4,6 milionu korun ze Státního fondu na podporu investic v rámci programu Regenerace veřejného prostranství.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

V posledních letech mění tvář také samotná Benešova třída, mění se v přívětivější. Stále tu však zůstávají části a zákoutí, která těžce uvízla v čase. Chátrají, odchlíplé plechy, plevel bující na terasách, rozbité pochozí plochy a posprejované zdi, výlohy a další místa sídlišti žádnou parádu nedělají.