Chovem psů původně staročínského plemene čau–čau se zabývá deset let. Alice Dušková hned dodává, že je spíše majitelkou než chovatelkou psů.
Je také prezidentkou klubu majitelů a chovatelů psů tohoto plemene.
K 40. výročí klub nyní ve Vysoké nad Labem uspořádal výstavu, které se zúčastnilo 38 psů. Doma má Alice Dušková hned tři mazlíčky čau–čau. Nejstarší z nich, Amandě, bude už 11 let. Výstavy se účastnila fenka Alice.
„Není typickou představitelkou plemene čau–čau. Je hodně nedůvěřivá a citlivá. Čau–čau většinou nedávají city příliš znát, ale naše Alice ano,“ vysvětluje. Třetím huňáčem v rodině je pes, kterému říkají Mates. „Je největším miláčkem. Koupili jsme ho, když mu byl už rok. Říká se, že čau–čau nesnáží změnu majitele. Skutečně tomu tak bylo, ale pak se to změnilo ve velkou lásku,“ vypráví.
Pes čau–čau se používal k lovu šelem. Název „chao“ znamená v čínštině válečník. Alice Dušková připomíná, že tito psi mají modrý jazyk. To prý proto, že lízali modré z nebe.
Vysoká nad Labem/ Kdo chce vidět česku elitu mezi psy čau – čau, má možnost zavítat dne 20. 10. do Vysoké nad Labem do restaurace U Salavců. Od 10 hodin se zde uskuteční reprezentativní přehlídka k 40. výročí klubu chow–chow.
Přiznávám, že více tíhnu k Exotic klubu, který je z mého subjektivního hodnocení pro mě profesionálnější a přátelštější už proto, že neprošel tak bouřlivým vývojem jako oslavenec. Je to odraz společnosti, nadhledu, nesplněných ambicí, prostě života takového, jaký je. Na výstavu Vás zve nejúspěšnější chow– chow všech dob Menny Husarůvka (na snímku), ve třech letech má 14 šampionátů. Vystavoval v 16 státech Evropy.

Co to je čau – čau?

Není to pes pro každého. Je to válečník, lovec velkých šelem, hlídač, pastýř i lahůdka. To vše stihlo staročínské plemeno v různých etapách vývoje. Badatelé se shodují, že čau – čau patří mezi nejstarší vyšlechtělá plemena. Číňané je převzali od Mongolů a Tatarů, podle kroniky z období císaře Wanga v letech 1122–1116 před naším letopočtem.

Jméno Chaou označuje v čínštině velkého psa výjimečné síly. Tento „válečník“ se ujal i na venkově, i v palácích. U dvora čínského císaře Ling Tha sloužil jako ozdoba císařského paláce.

Do Evropy se čau čau dostal v 18. století. První písemná zmínka je z roku 1781.
V roce 1865 dostala čau – čau anglická královna Viktorie, která jej vystavovala v královském zvěřinci.
Výstavní dráha pro čau– čau začala v roce 1880, o patnáct let později byl založen první čau – čau klub.
Největší slávu měli čau– čau mezi oběma světovými válkami.
Dost základních informací, kdo se chce dále zajímat o psy čau – čau, může si vzít knihu Čau – Čau od Diany Philipsové.
 
Ze psí řeči přeložil:
Václav Hlobil, Pardubice
Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.